Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Архів категорії ‘Некатегоризовано’

Що зміниться якщо буде прийнятий законопроект “Про мови в Україні”?

Monday, September 13th, 2010

flag_ros_ukr.jpgНародні депутати України зареєстрували у парламенті законопроект “Про мови в Україні”. Якщо документ підтримає коаліція, в чому немає сумнівів, то Україна де-факто стане двомовною – російська мова буде використовуватися у всіх сферах життя.

Це відчує кожний українець

“Українсько-російська двомовність, яка склалася історично, є важливим надбанням Українського народу, сильним чинником консолідації багатонаціонального українського суспільства”, – пише у законопроекті комуніст Петро Симоненко, регіонал Олександр Єфремов і литвинівець Сергій Гриневецький – автори документа.

Що ж насправді зміниться в Україні у разі прийняття законопроекту? Відповідь дають депутати:

- російська мова буде вільно вивчатися у всіх середніх школах;
- російською проходитиме навчання у спеціальних і вищих навчальних закладах – на вимогу студента;
- радіо і телебачення може повністю стати російськомовним – це вирішує власник;
- вільний доступ в Україну телеканалів російською мовою;
- російська мова у кінотеатрі за бажанням дистриб’ютора, прокатчика;
- російській мові буде гарантовано розвиток і гарантія вільного використання у сфері культури;
- російська буде використовуватися нарівні з українською мовою у роботі місцевих органів влади;
- пошта та інші телекомунікації – російською мовою зокрема;
- держава гарантує сприяння у виданні і поширенні аудіо- і аудіовізуальних творів, а також друкованих видань російською мовою;
- паспорт буде офіційно двомовним;
- держава гарантує сприяння у перекладі і виданні художньої, політичної, наукової та іншої літератури російською мовою;
- акти вищих органів влади офіційно публікуються також російською мовою;
- агітаційні матеріали можуть бути російською мовою відповідно до переваг самого кандидата, партії;
- забороняється у внутрішніх правилах організацій будь-якої форми власності прийняття положень, що обмежують співробітників у використанні російської мови;
- виступаючі з трибуни у Верховній Раді можуть робити це офіційно російською мовою;
- чиновники у місцевих органах влади повинні знати російську і українську мови, до того ж ця можливість повинна враховуватися у разі підбору кадрів на роботу.

Якщо у вашій області російська буде визнана регіональною

Законопроект передбачає, що в областях, де російська отримає статус регіональної мови, місцеві органи влади, об’єднання громадян, установи, організації, підприємства, посадові і службові особи, а також громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності і фізичні особи будуть зобов’язані використати, розвивати і захищати російську мову.

Акти всіх органів місцевої влади можна буде приймати і російською мовою (аж до повного ігнорування української), але публікуються на обох мовах.

Громадяни зможуть подавати російською мовою письмові або усні заяви до органів влади.

Російською мовою можна буде вести судочинство і досудове розслідування, дізнання і прокурорський нагляд, нотаріальне діловодство, соціальну і економічну діяльність, офіційне листування між органами влади.

За рішенням місцевого виборчкому вся документація для проведення виборів буде друкуватися російською мовою.

Документи про реєстрацію цивільного стану можуть бути російською мовою.

Документи про освіту можуть видаватися також російською.

Слід зазначити, що у разі визнання, скажімо, івриту в Одесі як регіональної мови, то всі “регіональні” переваги поширюються і на неї. Але визначатися “регіональність” мови буде залежно від кількості носіїв мови, що живуть на території. Згідно із законопроектом, таких людей має бути не менше 10 відсотків людей, що проживають на території загалом. Проект Закону “Про мови в Україні” може бути внесений на розгляд парламенту вже на цьому пленарному тижні.

Думки розділилися

“Той шлях, який вибрав Ющенко, був неправильним. Тому ми пішли абсолютно іншим шляхом”, – каже регіонал О.Єфремов, додаючи, що з 2004 року Україну намагалися українізувати, але це не вдалося зробити. Заступник глави Верховної Ради України Микола Томенко зазначає, що Україна переживала різні періоди знищення своєї культури. “Я переконаний, що переживемо і це настання на українськість”, – переконаний віце-спікер. Опозиція також обіцяє блокувати будь-які спроби “знищити українську мову”.

Водночас Прем’єр-міністр Микола Азаров впевнений, що з прийняттям законопроекту будуть ліквідовані факти дискримінації російської мови. Правда, як пишуть ЗМІ, вже дуже давно у регіонах, де російська має всі шанси стати регіональною, про українську навіть не згадують: кінотеатри крутять фільми у російській озвучці, а органи влади вільно спілкуються російською мовою – залежно від потреб жителів.

Отже, допускають політологів, правляча партія напередодні місцевих виборів намагається підняти собі рейтинг на фоні проблем в економіці, які помітно вдарили по її іміджу. Інша, важливіша проблема полягає у протистоянні, яке може виникнути внаслідок прийняття законопроекту. Над суспільством у черговий раз проводять експеримент, результати якого можуть стати цілком передбачуваними для найбільш радикальних і розкольницьких сил в Україні.

Мітинг з нагоди 90-ї річниці створення Радянської Армії «Не дамо Україні «вступити» в НАТО!»

Saturday, February 23rd, 2008

Мітинг з нагоди 90-ї річниці створення Радянської Армії «Не дамо Україні «вступити» в НАТО!» на площі біля Монументу Слави у Львові пройшов без ексцесів.

У заході взяло участь близько 150 осіб, які представляли ЛОК КПУ, ЛОВ Партії регіонів, ЛОО Прогресивно-соціалістичної партії, ЛОО партії «Київська Русь», ЛОО партії «Відродження українського села» та низка громадських організацій.

У результаті заходу було прийнято три резолюції: щодо 90-ї річниці створення Радянської Армії святкування, проти вступу до НАТО та про неналежний стан Монумента Слави.

«Ми бачимо, що сталося в Югославії, де край Косово, звідки починалося відродження сербського народу, тепер забрали. Завдяки агресивному блоку НАТО Югославію розбомбили, розчленували. І нас хочуть у це втягнути. Цього не можна допустити», – сказав перший секретар ЛОК КПУ Сергій Калинюк.

«Згідно з законом органи місцевого самоврядування мають стежити, аби пам’ятники були в належному стані, але ми бачимо, що це не робиться. Міська рада нас ігнорує», – додав він.

У скільки обходиться щедрість банкірів?

Monday, December 31st, 2007

Кредити готівкоюКредити готівкою – як взяти і скільки коштують.

Стіни метро і сторінки газет окуповані рекламою банків, які пропонують без усяких застав допомогти готівкою – до 25-50 тис. грн. У скільки обходиться така щедрість банкірів? І чи вигідно взагалі брати кеш-кредити, якщо терміново знадобляться гроші?

“На Новий рік я мріяв купити велику плазмову панель і довго виглядав її в магазинах. У підсумку знайшов її, рідну, в інтернет-магазині чи не вдвічі дешевше, ніж у супермаркетах електроніки.

Однак зарплату, як на зло, затримували, і панель просто могла “спливти з рук”. Що робити? Я вирішив звернутися в банк і взяти кредит готівкою. Тим більше що максимум по кредиту в рекламному проспекті був зазначений у розмірі 25 тис. грн., а мені було потрібно всього 10 тис. грн. Однак насправді одержати такий кредит без застави виявилося не так-то просто. З мене зажадали привести двох поручителів і заламали за користування позикою такі відсотки, що я вже був не радий, що зв’язався. У підсумку панель я все-таки купив, але ніякої економії, зрозуміло, не вийшло. Більше того, я переплатив за товар майже вдвічі”, – розповів “Деньгам” свою історію журналіст Антон Кротенко.

Кеш-кредити в банках, дійсно, одні з найдорожчих на ринку. До того ж на великі суми їх не так швидко і легко одержати, як часто заявляють банкіри. Для того щоб розібратися в тому, що відбувається, “Деньги” обійшли більше десятка банків – щоб з’ясувати всі тонкощі “готівкового” кредитування. Потрібно сказати, що деякі сюрпризи, що стосуються додаткових платежів, які стягують із позичальників, здивували навіть наших бувалих кореспондентів.

Чи не забагато вам?

Почнемо з того, що хоча банки обіцяють усім охочим після пред’явлення паспорта видати готівкою до 15 тис. грн., а іноді і до 25 тис. грн. (рекорд за заявленою сумою кеш-кредиту поставив “Універсал Банк” – 100 тис. грн.), насправді вони не такі щедрі. У реальності позичальник може одержати не більше 10-12 офіційних місячних зарплат, зазначених у довідці про доходи, що він повинен буде пред’явити банку.

З огляду на те, що офіційна середня зарплата по Україні – 1225 грн. на місяць (а в Києві – 2115 грн.), середньостатистичний банківський клієнт може претендувати на 15-25 тис. грн. готівкового кредиту і дуже рідко коли більше. І то, подібні позики видають лише у випадку, якщо в позичальника немає інших кредитів, по яких теж потрібно платити.

Деякі банки також встановлюють негласний ліміт на мінімальний розмір зарплати, зазначений у довідці (приміром, 500-1200 грн. – якщо заробітки нижчі, потенційному позичальникові загрожує автоматична відмова. “Відмови в основному одержують неблагонадійні клієнти, які входять у групу ризику. Тобто в них недостатньо стабільний фінансовий стан, негативна кредитна історія, непогашені кредити та інше”, – пояснює Захаров Олександр, заступник начальника управління ефективності каналів продажів роздрібного бізнесу Родовід-банку.

Правда, банкіри говорять, що багато чого все-таки залежить від обставин. “Розмір максимальної суми кредиту готівкою в нашому банку залежить від безлічі факторів, у тому числі і від рівня офіційного і неофіційного доходів, стажу на останнім місці роботи (не менше 12 місяців), освіти, наявності кредитної історії (звичайно, позитивної), сфери зайнятості, посади і багато чого іншого”, – пояснює начальник департаменту роздрібного бізнесу і дистрибуції “VAB Банку” Антон Шаперенков.

Тому, у кому банк не дуже впевнений як у майбутньому платоспроможному позичальнику, прийдеться знайти поручителів або погодитися на менший розмір позики. “Якщо за нашими розрахунками людині не вистачає доходу для того, щоб виплачувати щомісячні внески, ми пропонуємо зменшити суму кредиту. Документи, що підтверджують прибуток, ми не вимагаємо, але їхня наявність підвищує ймовірність позитивного рішення, особливо якщо позичальникові необхідна велика сума готівки”, – пояснює Віталій Жук, начальник відділу розробки споживчих і персональних кредитів ЗАТ “Альфа-банк” (Україна).

У що обходиться?

От і виходить, що для одержання максимально можливого кредиту готівкою в 25-50 тис. грн. на рік потрібно мати офіційний або інший підтверджений документами прибуток, не менше 2100-5000 грн. на місяць.

У скільки ж обходиться користування такими великими кредитами? Отут фантазія банків, як і у споживчому кредитуванні, практично безмежна, що в деяких випадках доводить ефективну ставку по кредиту до 70-80% річних.

По кредитах готівкою банки стягують три основних типи плати: одноразову комісію за оформлення і видачу кредиту (до 25% (!) суми кредиту), номінальну ставку (від 0% до 40% річних) і щомісячну плату по кредиту (від 1,15-3%).

Дехто з банків попросту поєднує другу і третю статті витрат по кредитах, вводячи єдину щомісячну плату, обчислювану у відсотках суми кредиту, а дехто здирає зі стражденних обидва платежі – окремо. Причому найчастіше щомісячні платежі стягуються не із залишку кредитної заборгованості, а із суми всього кредиту.

До того ж багато банків ще і зменшують видавану на руки суму на величину комісії. Наприклад, якщо ця комісія становить 15%, то замість очікуваних 5000 грн. можна одержати на руки всього 4250 грн. Ці 750 карбованців потім не будуть включені в загальну суму щомісячних платежів, на яку зазвичай звертають увагу позичальника кредитні інспектори.

До речі, картка миттєвого випуску, за допомогою якої іноді видається готівка, – це ще одна “фішка”, що дозволяє банкам заробляти на непоінформованості клієнтів. Деякі банки видають готівковий кредит через картку і не скасовують комісії за зняття готівки з картки в банкоматах (0,75-1% суми), а також вводять плату за конвертацію (1%). Разом, чистий навар – до 2% суми кредиту, крім кредитної ставки і комісій.

Здивувало нас і те, що деякі банки, наприклад, “Райффайзен Банк Аваль”, вимагають від позичальників страховку від нещасного випадку, а це 1-2% за рік суми кредиту. Вирізнився і “ОТП Банк”, що стягує з майбутнього позичальника 600 грн. “плати за аналіз поданої інформації”, що у випадку відмови кредитного комітету банку у видачі кредиту нещасливому позичальникові не повертається. Досить неприємна комісія – особливо якщо запитувана сума кредиту була невеликою.

Що робити?

Перш ніж відправлятися в банк за таким кредитом, варто сто разів подумати. Якщо рішення прийняте все-таки на користь “брати”, а офіційного доходу на одержання кредиту в потрібному обсязі (наприклад, більше 50 тис. грн.) не вистачає, є ще один альтернативний спосіб домовитися з банком. Мова йде про залучення співпозичальників – у такому випадку кредит оформлюється не на одну людину, а на декількох, наприклад, на чоловіка і дружину. У такому випадку їхні доходи підсумовуються, і “група товаришів” за необхідності може претендувати на ще більшу суму. Хоча на таку схему оформлення кредиту готові йти далеко не всі банки.

Іноді при розгляді великих кредитних заявок фінансисти вимагають додаткові документи, що підтверджують особу позичальника, факт його працевлаштування і соціальний статус. Наприклад, кредитні інспектори “VAB Банку” попереджають позичальників, що в деяких випадках кредитні аналітики можуть вимагати завірену печаткою підприємства копію трудової книжки, так що її краще мати ще при першому зверненні за кредитом – буде швидше. А от Родовід-банк за заявками на суму від 5,5 до 25 тис. грн. готівкою вимагає від позичальника надання одного з таких документів: свідоцтва про народження, водійського посвідчення, техпаспорта на авто, атестата про закінчення школи або вузу, форми №3 з ЖЕКу або іншого вповноваженого органа (про склад сім’ї/прописаних на одній з позичальником житловій площі).

Само собою зрозуміло, на користь позичальникові будуть документи, що підтверджують його додаткові доходи, а також залучення поручителів, без участі яких великий кеш-кредит іноді просто не видають. “Будь-які альтернативні канали доходів (діючий депозитний договір, дивіденди і так далі), засвідчені документально, можуть також виправити ситуацію для ухвалення позитивного рішення з видачі кредиту. Але, як показує практика, клієнтові простіше привести поручителя, ніж показати свій реальний прибуток”, – відзначає заступник начальника управління розвитку продуктів для приватних клієнтів “ОТП Банку” Воронюк Юрій.

Якщо ж потреба в грошах не дуже велика, у межах 5–10 тис. грн., то дешевше все-таки оформити платіжну картку із кредитним лімітом. Тут застава також не потрібна, і за рахунок більш скромної “плати за вхід” (вартості відкриття картки істотно нижча від комісій за оформлення кредиту готівкою) і більш скромних відсотків по кредиту (від 24% до 40% річних) економія виходить досить істотною. До речі, “кредиток” можна набрати скільки душі завгодно, у такий спосіб можна встановлювати кредитний ліміт фактично за своїм бажанням. Правда, і платити прийдеться по всій пачці кредитних карток відразу.

Дорогі гроші.

Чи варто оформлювати кеш-кредити на великі суми?

ЗА
> Швидке оформлення кредиту (іноді за 40 хвилин – 1 година)
> Не потрібна застава
> Можливість одержати велику суму – до 50-100 тис. грн.

ПРОТИ
> Висока ефективна кредитна ставка
> Сума кредиту залежить від офіційного доходу позичальника
> Необхідність у деяких випадках залучення поручителів

Отже
Великі кеш-кредити на суми від 25-50 тис. грн. доступні далеко не всім. Обходяться ж вони в 27-80% річних, що набагато більше, ніж при оформленні кредиту під заставу майна або при користуванні “кредиткою”.

Новорічні поради.

Monday, December 31st, 2007

У Новорічну ніч не робіть дітей.

Геннадій Зільберблат, головний психіатр-нарколог Київської області, заслужений лікар України.

ПОДУМАЙТЕ, ЧИ ВИ БУВА НЕ АЛКОГОЛІК

На жаль, так склалося в нашому суспільстві, що новорічні та різдвяні свята супроводжує непомірне вживання алкогольних напоїв – від слабоалкогольного пива до високоградусних горілки та коньяків. З цим уже нічого не поробиш – це наша багаторічна традиція.

Що має пам’ятати кожна людина, яка сідає за святковий стіл? По-перше, спиртне потрібно вживати помірно. Шампанське швидше всмоктується в кров, тому людина швидко п’яніє. Також не рекомендується змішувати різні спиртні напої – ефект буде плачевний. Не можна починати розпивати спиртне на голодний шлунок. Закуска має бути якісна. Як і алкоголь. На жаль, висока ціна алкоголю не може гарантувати його якості. Горілку закушуйте маринованими огірками, грибами, будь-якою солоною їжею. Традиційно біле вино подавайте до риби, червоне – до м’яса. Тоді спиртне принесе більше задоволення.

Якщо ви все-таки перебрали зайвого, потрібно прийняти будь-які блювотні засоби, аби промити шлунок, зробити клізму й прийняти ентеросорбенти. А ось такий популярний народний засіб, як розсіл, тільки зніме симптоми, але не допоможе. Мінералку і каву не рекомендують.

Слід пам’ятати, що людям, котрі страждають на якісь захворювання і мають протипоказання до вживання алкоголю, краще взагалі не пити або максимально обмежити дозу спиртного. Категорично не рекомендую навіть пригублювати алкоголь людям, котрі колись страждали алкогольною залежністю. Це – аксіома. Навіть грам спиртного може викликати провокацію хвороби.

Якщо людина вживає понад 200 грам 40-градусного спиртного частіше за 2–4 рази на місяць, – це вже стан зловживання алкоголем. Ще не хвороба, але чинник, який може сприяти формуванню залежності. Особливо це актуально для людей зі спадковістю, що обтяжена алкозалежністю, для хворих після травм черепа і захворюваннями печінки.

Алкоголь – це наркотик. Він впливає на дофаміновий обмін, який порушений у людей, що мають, нарко-, алко-, комп’ютерну, ігрову залежність, а також у завзятих колекціонерів. До речі, до 1976 року ми, психіатри-наркологи, ставили алкозалежним діагноз “алкогольна наркоманія”. Отже, випиваючи навіть малу дозу спиртного, ви одержуєте свою дозу наркотику. При цьому не має значення, чи це високоградусне спиртне, чи слабкоалкогольне – пиво, ром-кола, джин-тонік. У нас прийнято вважати, що пиво – це легкий, “несерйозний” алкогольний напій. Це не так. У значних кількостях воно не менш небезпечне, ніж горілка.

Ставтеся до “святкового” вживання алкоголю без фанатизму. Пам’ятайте, що пиття без міри – це добровільне божевілля. Веселість і радість потрібно знаходити в самому святі, а не в алкоголі. Інакше свята можуть закінчитися лікарняною палатою.

Ще хочу нагадати, якщо ви пили алкоголь в новорічну ніч, то постарайтеся не зачинати дитини. Нагадаю, що у Франції у 20-х роках минулого століття різко зросла кількість дітей, які народжувалися психічно неповноцінними. Учені, дослідивши 8 тисяч таких дітей, з’ясували, що переважна їх більшість зачиналася у святкові чи недільні дні. Пізніше їх так і стали називати – “святкові” або “недільні” діти.

Борис Скачко, лікар-фітотерапевт.

ЗА ДВІ ДОБИ ДО НОВОГО РОКУ НЕ ЇЖТЕ ЧЕРВОНОГО М’ЯСА

Наступний рік – рік Щура. Це – тварина всеїдна. Тому на новорічному столі має бути різноманітна їжа. Питання – у якій кількості і в якій послідовності її вживати. Основні проблеми на Новий рік виникають від чотирьох причин: перша – об’ївся, друга – перепив, третя – отруївся, четверта – їх комбінація. Зважте, що ще триває Різдвяний піст.

Щоб не об’їстися в Новорічну ніч, не голодуйте вдень. Повечеряйте легко о 20–21-й годині. Бажано за дві доби до Нового року не їсти червоного м’яса – воно довго перетравлюється, тому його продукти розпаду разом з алкоголем можуть спровокувати отруєння. Починайте святкову вечерю з легкого салату, щоб “запустити” процес травлення. Ніколи не починайте випивати спиртні напої на голодний шлунок – алкоголь миттєво всмоктується у стінки шлунка, і ви можете просто “відключитися”, так і не дочекавшись 12-ї. Перед першою чаркою з’їжте м’яса чи риби – білки нейтралізують дію алкоголю. Добре з’їсти чогось жирного. Покладіть у чарку кілька ягід журавлини – це допоможе печінці пережити атаку горілчаного напою.

Рекомендую в новорічну ніч відмовитися від настоянок на травах. Особливо це стосується абсенту (настоянки на полині). Це достатньо токсична рослина, і залежно від темпів прийому і доз, абсент може заспокоїти, приспати або отруїти. Не запивайте м’ясо й рибу солодкими газованими напоями. Вони перешкоджають перетравлюванню білків, які на 2–3 дні затримуються в кишечнику, там гниють, спричиняючи головний біль і погане самопочуття. Після першої години ночі слід знижувати градус, збільшуючи інтервали між тостами і зменшуючи грами в чарці, а також перестати їсти тяжку для шлунка їжу – м’ясо, рибу. Це – час для десертів і легких вин. Травна здатність організму до цього часу вже виснажиться, їжа гнитиме в кишечнику. А здуття живота збільшить навантаження на серце. І, як мінімум, зіпсує перші дні Нового року. Максимум – можете одержати інфаркт. Його, до речі, раніше називали «ресторанною хворобою». Якщо з’явилося відчуття тяжкості в шлунку – розстебніть пояс, порухайтеся. Авіценна рекомендував при переїданні вживати мед або медову воду. Можна наперед приготувати такий засіб. Узяти лист подорожника великого, подрібнити в порошок і змішати з медом до в’язкої консистенції. Приймати в разі переїдання по 1 столову ложку кожні 15–20 хвилин, а в разі отруєння – щогодини.

Чи страждають на похмільний синдром відомі в Україні люди? Якими рецептами користуються, щоб бути на ранок у нормі? Про це ми спитали у відомих в Україні людей.

Валерій Івасюк, заступник міністра охорони здоров’я України.

ДЕВ’ЯТНАДЦЯТЬ РОКІВ П’Ю ЛИШЕ ШОТЛАНДСЬКИЙ ВІСКІ

Упродовж 19 років я вживаю лише шотландський віскі. Це – мій напій. За винятком, коли треба випити шампанського, якого я терпіти не можу. Ніколи не відчував себе в стані безпорадності від випитого. Для мене такі речі неприйнятні. Спрацьовує “умовний рефлекс” на професію лікаря та усвідомлення, що в будь-яку хвилину людям може знадобитися твоя допомога (і такі ситуації неодноразово траплялися).

Найперша порада усім українцям – знайте свою міру та не перепивайте. Ніколи не можна змішувати напої, градус треба завжди підвищувати. І ніколи не пити сурогати – спиртні напої, неочищені від сивушних масел.

Зарадити можна, випивши солоний розчин, зокрема розсіл, щоб відтягти воду з кровоносного русла і зняти набряк. Далі випити сечогінні та судинорозширювальні засоби. Дуже багато пити, щоб швидше вивести з організму отруту.

Якщо вже йдете в компанію, де треба пити (чи просто хочеться), з’їжте ложку меду до святкового столу та ще одну, повернувшись додому. Мед – це фруктоза, яка стимулює вироблення ферменту альдегіддегідрогенази, який, у свою чергу, розкладає молекулу спирту до безпечних – води та вуглекислого газу. Тоді будете здорові, веселі й уникнете неприємної ситуації.

Олег Пінчук, художник, скульптор.

НЕ ВЖИВАЮ АЛКОГОЛЬ НАВІТЬ СИМВОЛІЧНО

Пінчук відрізняється від більшості художників, тим, що взагалі не вживає спиртного. Але іноді про мене пишуть в ЗМІ – “Пінчук був напідпитку”… Чомусь мій чудовий настрій завжди асоціюють з алкогольним сп’янінням. І сприймають мене як випивоху, гуляку. Це абсолютно не так. Я просто маю гарний настрій по життю. Такий уже в мене характер. Щоб бути в доброму гуморі, мені не потрібно щось пити. Не вживаю алкоголь навіть символічно. Пішло це зі студентських років. У нас було дві категорії людей – любителі випити та ті, хто займався йогою, моржував. Я схилявся до других. Останній раз я пив спиртне у 1981 році.

От із переїданням у мене проблеми (хоч вже 10 років не їм м’яса). Мені постійно хочеться їсти. Моя професія потребує певних емоційних зусиль – і рука тягнеться і тягнеться до холодильника, щоб заспокоїтися чи відвернути увагу від чогось. І ти вже не контролюєш, що їси і скільки. І тільки набрана маса тіла виявляє цю нестриманість. Тоді я сідаю на сувору дієту (овочеву, чи на гречку), скидаю десяток кілограмів, прагну утримати нормальну вагу. Але потім знову “зриваюсь”.

Микола Вересень, журналіст.

ПОХМЕЛЯЮСЯ ХАРЯЧИМ БОРЩЕМ

Я як нормальний українець люблю на свята добре випити. Але голова в мене після цього ніколи не болить. Тому ніколи не похмеляюся. Щоправда, дуже рідко трапляється, що на ранок голова все ж поболює. І тоді я можу “похмелитися” гарячим борщем.

Василь Волга, політик, колишній депутат від СПУ.

БОРЮСЯ З ПОХМІЛЛЯМ САУНОЮ ТА БАСЕЙНОМ

На свята не зловживати алкоголем – неможливо. Коли в компанії багато цікавих людей і час проводиш цікаво, то й по 5 грамів випити можна. Та стежу за тим, щоб не переїдати, хоча й люблю з’їсти шмат доброго стейку чи доброї риби.

Зі спиртного надаю перевагу віскі. Якщо наступного дня бувають певні складнощі, долаю їх за допомогою сауни з холодним басейном. Ніщо так добре не приводить до тями. А потім, фізичні навантаження – турнік, бруси. А ще чудово допомагає гарячий український борщ. Це – найкращий засіб увійти в норму. І жодних таблеток. Тож мій рецепт бути свіженьким на ранок після свята – сауна, спортзал та борщ.

Сергій Гмиря, політик (КПУ).

І ХОТІВ БИ НАПИТИСЯ, ТА НЕ МОЖУ

Якби я й хотів перепити – не можу собі цього дозволити. За причинами, що не залежить від мене: сім років прожив у готелі, тож геть зіпсував собі шлунок. Можу випити зовсім трохи шампанського чи горілки. А напиватися до такого стану, щоб уранці похмелятися, на щастя чи на жаль, не маю можливості. А на Новий рік можна було б.

ЦИТАТИ ТИЖНЯ.

Wednesday, December 26th, 2007

«Ну скільки ж можна? Я постійно йому говорю: Арсенію Петровичу, навчайся швидше! Є норми регламенту. Якщо ти не можеш, то на таку посаду приходити вчитися не можна», - народний депутат з фракції Партії регіонів Василь Кисельов просить Арсенія Яценюка вивчити регламент.

«Не дивлячись на надзвичайно короткий термін для підготовки бюджету, ми зробили головне – надали йому невідкладну медичну допомогу, щоб можна було прийняти документ до кінця року», – міністр фінансів Віктор Пинзеник про бюджет.

«Ті, хто втягнув нас у цю кризу, як їздили на шестисотих «Мерседесах» з охороною, так і їздять, як відпочивали по два рази на рік на островах і в горах, так і відпочивають, їх діти як жирували за кордоном, так і жирують!», – народний депутат з Партії регіонів Михайло Чечетов про ситуацію в країні.

«Завалити» цей уряд в 2008, в крайньому випадку, на початку 2009 року, – це, я вважаю, остання надія опонентів і навколо неї, напевно, і концентруватимуться всі їх зусилля», – народний депутат з БЮТ Володимир Полохало про перспективи уряду Тимошенко.

«Я хочу орендувати баржу і поїхати в новорічну подорож по Дніпру. Хочу запросити на баржу Нестора Івановича і бомжів. Я б хотів, щоб Шуфрич узяв з собою на баржу і крокодила, але, на жаль, він його замордував», - народний депутат з НУ-НС Геннадій Москаль про плани зустрічі Нового року.

«Для Москаля буде краще зустріти це свято з надувною лялькою у вигляді крокодила», - народний депутат з ПР, екс-глава МНС України Нестор Шуфрич про пропозицію Москаля.

«Ну, вона, здається, не схожа на потвору. Вона, принаймні, скрізь завжди заявляла і дуже добре розуміє як людина бізнесу і людина, яка розбирається в економіці, я не думаю, що вона погано вплине на це», – посол РФ в Україні Віктор Чорномирдін про Юлію Тимошенко.

«Якщо Богатирьова стане хорошим секретарем РНБО, ми будемо раді. Але не можна, виходячи на футбольне поле грати в баскетбол. Якщо партія в опозиції, то як мінімум людина, яка отримує пропозицію працювати в іншому органі такої ваги, доводить до відома, ухвалюється рішення», - представник Партії регіонів Анатолій Толстоухов вважає, що якщо Раїса Богатирьова погодиться на посаду секретаря РНБО, їй потрібно буде визначитися зі своїм членством в партії.

«Як це буде зараз? Бачите, які політичні пристрасті. Так було домовлено, так було сказано», - призначений на пост глави Нацагентства з питань підготовки і проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу Євгеній Червоненко сподівається стати віце-прем’єром в уряді Юлії Тимошенко.

ЦИТАТИ ТИЖНЯ.

Wednesday, December 19th, 2007

Інна Богословська,
народна депутатка від ПР
— про невдале голосування за кандидатуру Тимошенко:

— Це воля народу і воля Бога. Сам Бог не хоче, щоб Тимошенко знову очолила уряд України і знову кинула Україну у вихор братської війни.

Володимир Бондаренко,
народний депутат від БЮТ
— про те, як Партія регіонів перешкоджала голосуванню за Тимошенко:

— Ви не допускаєте до влади новий уряд. Це все одно, що блокувати інавгурацію Президента. Уявіть: приходить Президент на інавгурацію, а [ваш депутат] Лук’янов хапає його за ногу й тягне назад.

Тарас Чорновіл,
народний депутат від ПР
— про незгоду з блокуванням трибуни своїми однопартійцями:

— Хочу забрати портфель із зали і боюся заходити. Раптом мене відразу на блокування трибуни поставлять… А я не хочу цього робити, не подобається мені все це. Працювати хочеться по–нормальному.

Юрій Луценко,
народний депутат від «НУНС»
— про поведінку «регіоналів»:

— Блокувати трибуну можна, але сідати в крісло віце–спікера, виривати картку спікера — це переходить грань нормальної людської гідності. Він [Яценюк] каже: «Мені що, працівників Управління держохорони поставити навколо свого крісла?». І, між іншим, я його підтримую. Можливо — це єдиний вихід.

Ярослав Сухий,
народний депутат від ПР
— про ідею голосувати за кандидатуру Прем’єра руками:

— Уявіть собі таку ситуацію, що ми вимагатимемо, щоб усі наступні голосування за закони, внесення змін та доповнень до законів про котів і собак, м’ясо та молоко та інші консерви так само відбувалися — встав, показався і сів. Але це ж дурниця, абсурд!

Цінові війни між операторами.

Thursday, November 29th, 2007

 

LifeІнтерконект – це важливо.

Минуло півроку відтоді, коли компанію “Астеліт”, ТМ life:), що є третім за величиною оператором мобільного зв’язку, очолив новий керівник. Тансу Єен змінив на цьому посту Ахмета Танйу, під керівництвом якого компанія досягла значних успіхів та зіштовхнулась із не менш значними труднощами.

Вважають, що півроку достатньо для того, аби нова людина змогла цілком увійти в курс справ та сформувати своє бачення ситуації. Прес-сніданок із Тансу Єеном, що відбувся наприкінці вересня, став підтвердженням цієї думки. Під час своєї презентації пан Єен вперше розповів про власне бачення проблем і перспектив компанії, яке, до речі, помітно відрізняється від поглядів його попередника.

Серед іншого, пан Єен анонсував цілий ряд новинок, які компанія планує оприлюднити вже у листопаді. Напередодні цього кроку ЕП пропонує ексклюзивне інтерв`ю з генеральним директором “Астеліту” Тансу Єеном.

За останні роки частка додаткових послуг у доходах операторів не перевищує 15-17 відсотків. Їх левову частину забезпечують послуги SMS і передачі даних, що продають самі себе. Чи згодні Ви з думкою, що це – вияв кризи нових ідей у галузі?

В Україні оператори мобільного зв’язку не надавали достатньої уваги новим послугам і досі конкурували переважно за рахунок цін і тарифів. Більшість додаткових послуг узагалі не були представлені на ринку. Передусім тому, що реалізувати їх не дозволяла технічна база операторів.

На сьогодні основні джерела прибутку операторів – це міста-мільйонники, у яких покриття GPRS і EDGE працює на належному рівні. Але не вся Україна. Між тим, якщо пропонувати популярну додаткову послугу, треба мати можливість надати її всьому населенню.

Щодо переважання послуг SMS і передачі даних у загальній частці додаткових послуг, то тут справа не в нестачі ідей, а в тому, що оператори зосереджуються на іншому. Зараз в Україні вже достатньо широкий вибір додаткових послуг, але чи цього насправді потребує споживач? Більшість із них складні та дорогі. Абонент може спробувати їх тільки один раз і, через те, що вони недостатньо прості, більше ніколи не повторюватиме цей досвід. Українські оператори досить консервативні, але вже зараз можна говорити, що в найближчому майбутньому з’являться послуги, доступні кожному.

Наприклад, є одна послуга, яка особисто мені дуже подобається. Уявіть, що ви наш клієнт і прямуєте до банкомата. У вас при собі немає кредитної картки, є тільки мобільний телефон. Ви хочете зняти гроші. Для цього вибираєте в банкоматі функцію “Зняти гроші за допомогою мобільного телефону” і надсилаєте SMS у call-центр, звідки отримуєте код доступу. Вводите його і потрапляєте на свій рахунок. Вам не треба для цього носити з собою ні кредитну, ні дебітову картки. Це реальна можливість отримати гроші за допомогою мобільного телефону. Такі послуги користуються великою популярністю.

Операторам треба розуміти потреби абонентів і пропонувати справді бажані й при цьому прості в користуванні додаткові послуги. Ситуацію в Україні можна пояснити на прикладі ресторанів. У багатьох ресторанних меню надто багато страв, можна геть загубитися! І я часто прошу офіціанта: назвіть десять страв, щоб я зміг вибрати (сміється). Врешті-решт, прошу принести мені хоч що-небудь. Те саме може статися за наявності надлишку послуг мобільного зв`язку.

Із приводу нинішньої ситуації на ринку мобільного зв`язку панує думка, що наявна бізнес-модель себе вичерпала. Як, на Вашу думку, будуть розвиватися події на ринку у найближчі два-три роки? Чи можна розраховувати на зростання частки ринку нових гравців? Яку частку змогли б отримати нові учасники, у першу чергу “Астеліт” і “Білайн”? Чи будуть відбуватися зміни в рентабельності операторських компаній?

За результатами наших останніх досліджень, рівень проникнення мобільного зв`язку в Україні сягає 110%. Близько 67% населення користуються послугами одного оператора, а 20% використовують кілька SIM-карт. Таким чином, реальних користувачів лише 67%, тож не зовсім коректно говорити про проникнення у 110%, хоча це й відповідає кількості активованих SIM-карт. Насправді цей показник становить 87%. Із цих 87 відсотків двадцять – це користувачі кількох SIM-карт. Беручи до уваги цю цифру, можна припустити, що ринок може зрости ще, як мінімум, на 20% .

Хто проводив це дослідження?

Ним у серпні 2007 року займався Центр соціальних перспектив Інституту соціології. Вони опитали 10 400 респондентів віком від 15 до 60 років.

Але ж навіть у Японії, де набагато вищий рівень доходів населення, проникнення мобільного зв’язку становить лише 80%. Якими є реальні межі зростання новачків на ринку?

В Україні ще залишилося приблизно 9,2 мільйона неохоплених клієнтів, це ті 20%, про які я згадував вище.

Крім того, на кінець першого кварталу проникнення додаткових послуг в Україні становило лише 12%. Але ж воно може зрости до 20-30%. Саме таку тенденцію ми бачимо у багатьох країнах світу.

Рівень ARPU в Україні впав до шести доларів через цінові війни операторів. Але, оскільки зараз конкуренція все більше відбувається на рівні якості, а не цін, цей показник може зрости до кінця третього кварталу, і ми вже спостерігаємо таке зростання.

Важливо, що в Україні досі немає 3G. Технологія третього покоління тільки з`являється, і це дозволить суттєво розширити спектр послуг.

Закон про перенесення номера також вплине на ринок. Ми сподіваємося, що його підпишуть, оскільки це вигідно для споживача. Абонент зможе вибирати оператора на власний розсуд, при цьому зберігаючи свій номер. А оператори, у свою чергу, будуть інвестувати більше в програми лояльності абонентів.

Іще один аспект – це рух до конвергенції фіксованого і мобільного зв`язку. Особливо великий потенціал я бачу в WiMAX. Просто тому, що проникнення фіксованого зв`язку в країні становить лише близько 26%. Це доволі невисокий показник. Мало того, сьогодні в Україні користування ПК на рівні 8,8%, що ускладнює процес надання послуг доступу до інтернету.

Якщо говорити про зростання проникнення широкосмугового доступу, то в Україні лише 600 тисяч користувачів широкосмугового доступу до інтернету. І всього 7 млн користувачів світової павутини. Це дуже мало для країни з 90% освіченого населення. Я переконаний, що в Україні необхідно робити особливий наголос на розвитку ІТ та інформаційно-комунікаційної галузі, підвищувати комп’ютеризацію та використання інтернету. Це також сприятиме розвитку мобільного зв`язку. Якщо люди будуть активно користуватися інтернетом, то ми зможемо відправляти SMS на їхню електронну пошту. Це приклад конвергенції ІТ та послуг мобільного зв`язку.

В Україні, на відміну від деяких інших країн, спостерігається дивний дисбаланс: мобільні послуги розвинені набагато більше, ніж ІТ – більше операторів, більше користувачів. Я вважаю, що необхідно розвивати IT-технології. Якщо сьогодні люди не можуть дозволити собі купити комп’ютер самостійно, то потрібно створювати певні державні програми субсидування, щоб стимулювати комп’ютеризацію суспільства. Зараз у багатьох країнах можна купити комп`ютер у кредит з оплатою 20-30 доларів на місяць протягом трьох років. Я думаю, більшість українців готові платити 150 грн на місяць за комп`ютер. Така ініціатива підвищить комп’ютеризацію країни.

У цьому році експертному товариству вдалося порушити тему цінових війн між операторами. Інтерконект – це важливо. Перенесення номера – це також важливо. Але поки не буде вирішено основну проблему, що стосується структурної переваги на користь найбільших гравців, крига не зрушить.

Давайте поглянемо на цифри презентації. Тут представлені оператори, які класифікуються як такі, що мають істотну ринкову владу (SMP – Significant Market Power); новачки, а також ставки взаєморозрахунку між ними. Ще одна важлива цифра – це співвідношення ставки взаєморозрахунку між мобільними операторами й операторами фіксованого зв`язку. Вона становить 1 до 15 у Бельгії, 1 до 20 в Австрії, 1 до 26 в Іспанії, 1 до 22 в Бельгії. У Франції – 1 до 12, Німеччині – 1 до 15, Туреччині – 1 до 8. В Україні це співвідношення лише 1 до 2. Дивно, чому?

Я не стверджую, але можна припустити, що лідери ринку – “Київстар” та МТС – можуть домовитися між собою і зменшити плату за доступ до мережі одне одного. У них приблизно однаковий трафік і, відповідно, плата за інтерконект не залежить від розміру компанії. Але таку ситуацію неможливо уявити у стосунках між “Київстаром” та “Астелітом”. І “Київстар”, і МТС можуть легко підняти ставки для “Астеліту”. “Київстар”, наприклад, може сказати своїм абонентам: якщо ви телефонуєте на мережу “Астеліт”, будете платити більше.

Причиною цієї проблеми є саме SMP. В Європі операторів, у яких більше 25% ринку, кваліфікують як таких, що володіють суттєвою частиною ринку. Ставки за доступ до мереж таких операторів для новачків ринку будуть значно меншими. Цей інструмент став основним у Європі для просування ефективної та чесної конкуренції. Для новачків ринку з меншою кількістю абонентів плата за доступ до мереж інших операторів є великим навантаженням. Тому в Європі розмір плати за з’єднання між мережами операторів залежить від розміру абонентської бази. Це діє у всьому ЄС.

Ставки взаєморозрахунку між мобільними операторами та операторами фіксованого зв`язку треба регулювати за європейськими стандартами. Ставки інтерконекту між операторами-новачками та SMP-операторами також мають регулюватися за європейськими стандартами. Якщо Україна планує розвиватися як кандидат у ЄС, це необхідно зробити. Інакше, коли на ринку є два великих оператори, досить складно конкурувати.

За останні п`ять місяців ви змогли увійти в курс справ компанії, зрозуміти для себе ситуацію. Хотілося би почути Вашу особисту думку: які зі зроблених кроків були вдалими, а які виявилися слабкими. Хоча б через те, що ситуація на ринку надто швидко змінюється. Чого взагалі не треба було робити? Якою мірою збіглися практика і базові припущення, що лягли в основу початкового бізнес-плану компанії?

Компанія досягла успіху в кількох напрямках. По-перше, це пропозиції для індивідуального сегмента. Ми запропонували дуже інноваційний тариф – “Вільний life:)”. Зараз багато наших акцій і маркетингових кампаній базуються на цьому тарифі, наприклад послуга “Єдиний світ”, та ін. Наші тарифи дуже прості, зрозумілі та не містять плати за з’єднання. Система тарифікації проста й зрозуміла як, наприклад, вартість дзвінка за межі країни за одну гривню.

Ми поліпшили зовнішнє сприйняття компанії – з вашою допомогою. Проводимо благодійні кампанії, і на сьогодні ми – одна з найпрозоріших компаній. Рік тому преса не дуже добре відгукувалася про нас, але то була наша провина: ми не надавали вичерпної інформації про свою діяльність.

Ми також досягли успіху в корпоративному сегменті. Ми сегментували ринок корпоративних клієнтів і розробили для кожного сегмента свої тарифи і пропозиції. Позиціонуємо себе як партнерів, котрі допомагають поліпшувати бізнес.

Що стосується загальної активності компанії, то ми провели достатньо велику роботу з оптимізації діяльності. І що ще важливіше – створили компанію з внутрішньою корпоративною культурою, з чітким баченням майбутнього і своїми цінностями. Одним із найбільших наших успіхів я вважаю створення мережі з 5000 базових станцій по всій Україні та забезпечення роботою 1600 співробітників. Також ми розвинули велику партнерську мережу – з нами співпрацюють тисячі компаній. За 2,5 року ми створили яскравий локальний бренд, обізнаність населення з яким становить більше 98%. Зважу, що я перерахував тільки найважливіше.

Тепер про недоліки. У перший рік роботи ми не зовсім правильно розуміли ринок, у результаті чого багато наших маркетингових програм не спрацювали. Ми побудували мережу, але в ній нікому було розмовляти – це як дороги без машин. Як тільки ми запропонували правильні кампанії і тарифи, які сподобалися споживачам, вони “сіли за кермо машин” (під “машинами” я маю на увазі нашу мережу), і тоді ми почали набирати абонентську базу.

Ще однією великою помилкою стала інвестиція у невідповідну білінгову систему. Білінг – це серце оператора мобільного зв`язку. Будь-які тарифи, кампанії і нові пропозиції безпосередньо пов`язані з білінгом та реалізуються за його допомогою.

На жаль, наша перша білінгова система виявилася не дуже ефективною, вона не дозволяла нам пропонувати гнучкі, креативні рішення. Ми переводимо всіх наших абонентів у нову систему і в листопаді будемо повністю закривати стару, в якій на сьогодні залишилося лише кількасот тисяч абонентів. Після того, як рік тому ми запустили новий білінг, стали працювати зовсім по-іншому. Нову систему нам надала компанія Orga. Це німецька компанія, що має великий досвід роботи з операторами мобільного зв`язку у різних країнах світу. Orga навіть відкрила представництво в Україні через співпрацю з нами.

Білінг та неповне розуміння ринку – це були дві ключові помилки.