Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Архів - May, 2008

Згідно опитування Українці хочуть у ЄС.

Saturday, May 3rd, 2008

Якби найближчої неділі відбувся референдум щодо членства України в Європейському Союзі, більшість громадян України (56%) проголосували б за вступ.

Про це свідчать дані загальноукраїнського соціологічного опитування, представлені на прес-конференції директором фонду “Демократичні ініціативи” Ільком Кучерівим, повідомляє інтернет-видання “Українська правда”.

Готовність узяти участь у референдумі висловили 78% громадян, 25% проголосували б проти вступу України до ЄС, 19% ще не визначилися.

Кучерів зазначив, що спостерігається негативна динаміка громадської думки порівняно з груднем 2007 року, коли за вступ до ЄС проголосувало б 64%, але позитивна порівняно із 2005 роком, коли за вступ України до ЄС готові були проголосувати 47%.

Крім того, дані опитування показали, що більшість громадян України не відчувають себе європейцями: свою приналежність до європейців відзначають 25%, 70% – ні.

Регіонально свою приналежність до європейців визнають лише жителі Західної України.

Водночас серед українців виявилося більше тих, хто відчуває свою приналежність до СНД -52%. А от 42% опитаних -не визнають.

Свою регіональну приналежність до СНД здебільшого відчувають жителі Донбасу та Криму.

Загальноукраїнське соціологічне опитування дорослого населення України було проведене фондом “Демократичні ініціативи”.

Польову роботу здійснила фірма “Юкрейніан соціолоджі сервіс” 17-31 березня нинішнього року. Методом інтерв’ю опитано 2000 респондентів, статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Спонсором опитування виступило Посольство Швеції в Україні та шведське Агентство з питань міжнародного розвитку та співробітництва.

Нові звинувачення між Семенюк і Портновим.

Saturday, May 3rd, 2008

Фонд державного майнаСеменюк і Портнов знову обмінялися звинуваченнями.

Триває конфлікт у Фонді державного майна. Валентина Семенюк-Самсоненко та Андрій Портнов знову обмінялися звинуваченнями.

Як передає 5 канал, пані Семенюк-Самсоненко заявляє про незаконність позачергового тиражу газети “Відомості приватизації” та сподівається, що правоохоронні органи відреагують на цю ситуацію.

“Все те, що зроблено відносно випуску фальшивої газети, ми зараз з`ясовуємо скільки екземплярів випустили, тому що фальшивка ніяка не може бути пропущена, тим більше, якщо вона випущена не тим накладом, яким положено, відповідно до тих нормативно-правових документів, які встановлені ФДМУ і зареєстровано в Мін`юсті, то тут, звичайно, нехай правоохоронні органи проводять розслідування”, – заявила Валентина Семенюк-Самсоненко.

Андрій Портнов у свою чергу заявляє, що викрив аферу щодо зловживання службовим становищем.

“Мова йде сьогодні про те, щоб відволікти увагу від того, що нове керівництво ФДМУ тільки за декілька днів роботи вскрив найбільшу, безпрецедентну аферу з відмиванням державних коштів на суму 100 мільйонів гривень. За підписом Валентини Петрівни Семенюк, яка спрямувала до державного підприємства “Укртелеком” письмову вимогу 25 квітня. На протязі тижня заплатити 100 мільйонів гривень дніпропетровському підприємству і укласти контракт на нікому не потрібне обладнання”, – сказав Портнов.

Рауль Кастро дав зелене світло комп’ютерам.

Saturday, May 3rd, 2008

Рауль КастроНа Кубі вперше почали офіційно продавати комп’ютери.

На Кубі до відкритого продажу вперше надійшли персональні комп’ютери – напередодні один із магазинів електротоварів у Гавані почав продавати зібрані в Китаї комп’ютери Q-Tech.

Проте, у перший день були куплені лише декілька комп’ютерів, оскільки дуже небагато кубинців зможуть дозволити собі заплатити за ПК 800 доларів.

У рамках реформ, що проводяться новим кубинським лідером Раулем Кастро, прості кубинці у квітні цього року отримали можливість купувати мобільні телефони. Кубинцям також дозволили купувати DVD-програвачі, електричні скороварки і рисоварки.

Заборона на кондиціонери і на тостери передбачається залишити в силі до 2009 року, оскільки за оцінкою влади з навантаженням цих приладів електромережі поки не справляються.

До недавнього часу купувати комп’ютери на Кубі мали право тільки іноземці й організації, а DVD-плеєри ще минулого року в аеропортах вилучала митниця.

Рауль Кастор замінив на посаді глави держави свого брата Фіделя в лютому цього року – 24 лютого парламент Куби обрав Рауля Кастро головою Держради, що є вищою державною посадою країни.

У своїй першій промові після обрання Рауль Кастро пообіцяв ослабити ряд обмежень, які супроводжують повсякденне життя більшості кубинців.

Фактично Рауль Кастро керував країною з липня 2006-го, коли Фідель, що беззмінно керував країною більше 40 років, передав йому повноваження після перенесеної хірургічної операції на кишечнику.

За матеріалами Интерфакс

Найнадійнішим інструментом для інвестування є земля.

Saturday, May 3rd, 2008

На думку аналітиків, найнадійнішим на сьогодні інструментом для інвестування є земля.

Інвестори, які вклали на початку березня у найдохідніші інструменти лютого, – золото й акції другого ешелону – поки що залишаються в мінусі. Дорогоцінний метал у березні подешевшав на 2,5% (за офіційним курсом Нацбанку). Папери другого ешелону впали в середньому на 25-30%. У березні значно зріс у ціні євро (+4%), однак аналітики не радять вкладати гроші у валюту: на їхню думку, найнадійнішим на сьогодні інструментом для інвестування є земля. Вкладення в ділянку за 40-50 км від столиці до кінця року можуть принести більш ніж 20% дохідності.

Епоха омани

Індекс ПФТС – зазвичай найдинамічніший інвестиційний інструмент – у I кварталі 2008-го завдав інвесторам збитків. У березні він просів на 11,9%, опустившись нижче від психологічної позначки 1000 пунктів. Початком стагнації українського фондового ринку аналітики вважають 17 березня, коли індекс ПФТС за один день знизився на 4,69% (протягом останніх півтора року денне падіння індикатора не перевищувало 3%). Сьогодні динаміка вітчизняного фондового ринку практично цілковито повторює рух західних майданчиків, тому аналітики радять інвесторам уважно стежити за новинами з-за кордону. Причина різкого зниження індексу ПФТС у березні -серія негативних повідомлень зі світових фондових майданчиків. Зокрема, американські індекси різко впали після чергового зменшення базової відсоткової ставки у США. До середини квітня індекс ПФТС коливався в межах 940-990 пунктів, загалом із січня він опустився на 19,05%.

Фондові аутсайдери в березні (як і з початку року) – акції банків. Папери Форуму, Мегабанку, банку “Європейський”, Надра Банку подешевшали щонайменше на 30%. Блакитні фішки Райффайзен Банку Аваль і Укрсоцбанку просіли в середньому на 17%. Подешевшали і найдохідніші акції за підсумками лютого – українських шахт і гірничо-збагачувальних комбінатів: Центральний ГЗК – на 24,8%, шахта “Червоноармійська-Західна № 1″ – на 12,7%, шахта “Комсомолець Донбасу” – на 11%, Полтавський ГЗК – на 4,9%.

Відкриті пайові інвестиційні фонди в березні теж спрацювали в мінус: їх середня збитковість на рівні 4%. У лютому найуспішнішим фондом (+4,94%) був Володимир Великий (КУА “Універ Груп”), однак у березні інструмент просів на 3,76%.

Результати діяльності відкритих ПІФів з початку року невтішні: середня збитковість із січня по 9 квітня -2,48%. За цей період тільки один фонд показав позитивну дохідність (+0,87%) -Парекс фонд Українських Облігацій під управлінням КУА “Парекс Ессет Менеджмент”. Ще три фонди – Преміум-фонд збалансований під управлінням КУА “Сократ”, Володимир Великий (КУА “Універ Груп”) і Бонум Оптимум (КУА “Бонум Груп”) – мають дохідність, близьку до нуля (відповідно – 0,06%, -0,37% і -0,41%).

За перші три місяці 2008 року облігації принесли інвесторам 4-5% річних (у середньому 1,2-1,5% на місяць). У березні ставки за корпоративними облігаціями підросли на 0,5-1%. Облігації подорожчали через високу інфляцію в Україні та складну ситуацію на зовнішніх фінансових ринках. Як і в лютому, у березні нових облігаційних емісій було небагато: папери випускали переважно банки (Актив-банк, Кредитдніпро, ПУМб, Плюс Банк та УкрСиббанк), середня ставка за банківськими бондами трохи вища за лютневу -14,8% проти 14,5%.

Земля в ілюмінаторі

У березні зросли ставки за депозитами (на 0,3-0,5 п. п). Вітчизняні банки відчувають дефіцит коштів, а тому підвищують дохідність вкладів. Однак, як і торік, ставки за вкладами у 2008-му, найімовірніше, не покриють інфляцію. За три місяці споживчі ціни в Україні зросли на 9,7%, дохідність депозитів за цей період – 4% (у гривні) і 2,5% (в інвалюті). Щоправда, наразі дохідність практично всіх інвестиційних інструментів не перевищує рівня інфляції.

Рятуйся хто може

Найприбутковіші інструменти за підсумками березня -євро і земля. У березні долар продовжував падати: вартість євро на світових ринках сягнула 1,58 USD/EUR. Глобальні тенденції зачепили й український ринок: євро подорожчав до 8,01 UAH/EUR у середині квітня (дані НБУ), готівковий долар при цьому подешевшав до 4,9-5 UAH/USD. Загалом за березень євро зріс у ціні на 4,1%.

З початку року ціни на землю під Києвом підвищилися в середньому на 7%, у віддалених районах – на 10-12%. У березні сотки дорожчали швидше, ніж у лютому, однак експерти запевняють, що прискорення зростання цін на землю було тимчасовим і пов’язане з падінням долара та пришвидшенням інфляції в Україні. У березні земля подорожчала в середньому на 2,5-3,5%.

Зростає повільніше

Минулого місяця ціни на вторинну нерухомість у Києві та області зросли лише на 1,5-2%. З початку року квартири в області подорожчали на 4-5%. У регіонах України найшвидше дорожчала нерухомість на півдні країни – в Одесі, Севастополі, Миколаєві.

Рекомендації

Фінансові консультанти рекомендують інвестувати в землю і, попри падіння в березні, золото, але тільки на довгий термін -1-2 роки. При цьому не радять вкладати у долар, євро. Не слід поспішати і з інвестиціями у фондовий ринок (найкращий момент для придбання акцій – на піку падіння). Папери українських компаній у будь-якому разі дорожчатимуть, однак зараз не найсприятливіший період вкладати в них -до літа зростання котирувань зазвичай істотно сповільнюється. Ринок ще не досяг “дна” – найнижчої позначки. У I півріччі фондовий ринок, як і раніше, буде малопередбачуваним, – прогнозують аналітики.

Тримати заощадження в доларах або євро досить ризиковано

На початку квітня країни Великої сімки вирішили вжити низку заходів зі зміцнення американської валюти і послаблення бурхливо зростаючого євро. Один із таких заходів -підвищення дисконтної ставки Європейським центральним банком. Але при цьому не виключено, що Нацбанк улітку все ж таки зважиться зміцнити гривню щодо долара.

На думку аналітиків, золото залишиться найстабільнішим інструментом, принаймні до кінця року істотно не впаде (з січня по квітень дорогоцінний метал подорожчав на 7,7%). Але й дорожчати прискореними темпами перестане, тільки-но поліпшиться ситуація на світових фондових ринках. Цього року однозначно зросте в ціні земля, особливо в радіусі 30-60 км від Києва, де ще можна купити сотки за $1000-1500.

За матеріалами Контракти

Сьогодні Білорусь залишили 11 дипломатів посольства США.

Saturday, May 3rd, 2008

Білорусь11 дипломатів США залишили Білорусь.

Сьогодні Білорусь залишили 11 дипломатів посольства США в Мінську.

Про це повідомили в американському дипломатичному представництві.

“Білорусь залишили 11 співробітників посольства, 10 з яких 30 квітня були оголошені персонами нон грата”, – зазначили у посольстві.

Також стало відомо, що автомобілі зі співробітниками посольства без проблем уже перетнули білорусько-литовський кордон.

Представник дипмісії уточнив, що одинадцятим співробітником посольства, що залишив Білорусь, є один з шести морських піхотинців, які охороняли посольство.

“П’ятеро піхотинців були оголошені персонами нон грата, і тому шостому військовослужбовцеві не було сенсу залишатися в Білорусі”, – сказали в американській діпмісії.

Наразі у посольстві залишаються 4 дипломати, зокрема, тимчасовий повірений у справах США в Білорусі Джонатан Мур.

Нагадаємо, що 7 березня влада Білорусі рекомендувала залишити країну послові США Карен Стюарт.

Цей крок був пов’язаний з новими санкціями Держдепартаменту США відносно білоруської компанії Білнафтохім. У зв’язку з цим Білорусь також відкликала до Мінська свого посла у Сполучених Штатах для консультацій.

Частину співробітників посольства США в Білорусі залшили країну, після того, як цього зажадав офіційний Мінськ.

За матеріалами Интерфакс

Немає КС – немає висновку на проект нової редакції Конституції.

Saturday, May 3rd, 2008

КонституціяЧи ПРиБЮТ президента?

До кінця місяця проект нового Основного Закону матиме відповідний висновок Конституційного суду і буде попередньо схвалений більшістю найвищого законотворчого органу країни. У вересні модернізована версія головного державного документа дістане абсолютну підтримку Верховної Ради, набувши потрібної юридичної чинності. Після цього, найімовірніше, відбудуться позачергові вибори президента, парламенту, органів місцевого самоврядування і, можливо, міських голів.

Кількість політиків, які називають такий сценарій цілком реалістичним, множиться з кожним днем. Запорукою його успіху є фактичний союз двох найвпливовіших політичних сил – Партії регіонів та Блоку Юлії Тимо¬шенко. За нашими відомостями, керівники ПР і БЮТу в основному узгодили текст майбутніх конституційних змін. Відповідно до офіційної версії, кожна зі сторін має власні наробітки, суть яких тримає в секреті.

Однак, за твердженням цілого ряду компетентних джерел, насправді йдеться про один документ, розробники якого не мають жодного стосунку ні до бютівців, ні до регіоналів. За однією версією, головним і ледь не єдиним ідеологом нового варіанта Основного Закону є екс-глава адміністрації президента Кучми Віктор Медведчук. Відповідно до іншої, текст написаний групою авторів на чолі з Олександром Задорожнім, який був парламентським постпредом Леоніда Даниловича. А Віктор Володими¬рович (котрий брав особисту участь у підготовці ряду розділів) діє як посередник. Саме він виконує роль комунікатора між Тимошенко, Януковичем і “письменницьким колективом”. Таким чином, усі необхідні зауваження й уточнення оперативно вносять до конституційного рукопису. Пошук точок дотику йде стахановськими темпами, й інформовані особи переконані: до закінчення великодніх канікул текст буде узгоджений повністю.

Офіційного підтвердження цій гіпотезі відшукати не вдалося. І представники пропрем’єр¬ської сили, і офіційні особи головної опозиційної партії дружно заперечують як наявність єдиного плану здійснення єдиної конституційної реформи, так і сам факт активних контактів між двома формально ворогуючими угрупованнями.

Про суть дуже цікавого документа (можливе ухвалення якого здатне докорінно змінити політико-правовий устрій країни) ми поговоримо трохи нижче. А поки обведемо поглядом минулий тиждень.

Головною подією мала стати офіційна презентація концепції конституційних змін, розробленої робочою групою Національної конституційної ради (зміст цього документа ” “ДТ” описало в минулому номері). Однак публічне представлення “Конституції від Банкової” не відбулося.

Офіційна версія – хвороба Яценюка – видається недоладною. Заходи такого масштабу в такій ситуації не відміняють через відсутність однієї особи. Навіть якщо особа високопоставлена, а причина відсутності – поважна.

Існує гіпотеза трохи більш правдоподібна. Демонстративна неявка на засідання НКР пре¬м’єрки Тимошенко і лідера опозиції Януковича суттєво знижувала масштабність дійства, а тому бути присутніми на ньому не побажали ні спікер, ні президент. Припущення, що причина зриву “конституційної презентації” – банальний демарш Віктора Андрійовича, можливо, має право на життя. Але в кожнім разі така причина не може бути ні головною, ні, тим паче, єдиною.

Значно більш резонно припустити, що Ющенко просто не знав, як поводитися. Гри немає. Рішен¬ня про дату помпезного представлення президентського проекту перетворень Основного Закону приймалося в дещо інших політичних обставинах. Ще не було рішення Конституційного суду, який поставив шлагбаум перед намірами гаранта затвердити новий текст “політичної Біблії” на референдумі, минаючи парламент. Окрім того, БЮТ і Регіо¬ни (читай, Тимошенко і Янукович) тоді ще не були настільки одностайні в поглядах на суть, механізми прийняття і строки затвердження нової Конституції.

Крім того, зробивши паузу, Ющенко провокував Тимошенко на рішучі дії. На думку Банкової, той, хто першим зробить крок, опиниться в явно програшній ситуації. У громадській думці він матиме вигляд палія нової політичної війни. У цьому сенсі вкрай неприємне для гаранта рішення Конституційного суду президентові навіть на руку. Створення парламентської конституційної комісії як спосіб захисту від антиконституційного референдуму імені Ющенка – це одна історія. В таких умовах альянс БЮТу і Регіонів можна було подати як вимушений захід. Поява комісії в той момент, коли референдум в односторонньому порядку неможливий, а президентський проект так і не побачив світ, – історія куди менш приваблива. У цьому разі співробітництво Тимошенко і Януковича, нехай опосередковане і ситуативне, може означати розвал правлячої коаліції не лише де-факто, а й де-юре.

Юлія Володимирівна це розуміла. Бути ініціатором створення парламентської КК не бажала. В ідеалі її, напевно, влаштувала б така схема.

Крок 1: застрільниками процесу виступають депутати від НУ-НС, котрі представляють Самооборону – крило провладної фракції, найбільш критично налаштоване стосовно Банкової.

Крок 2: БЮТ у цьому разі підтримує розумне починання колег.

Крок 3: Регіони включаються в процес на рівні безпосередньої роботи над проектом.

Крок 4: на останньому етапі в проект КК уливаються КПУ і Блок Литвина. Красиво, демократично.

Тимошенко намагалася розворушити “самбістів” кілька тижнів тому. Але належного розуміння не зустріла. Деякі “оборонці” вважають ідею встановлення парламентаризму цілком раціональною. Але при цьому не можуть позбутися ірраціонального почуття бридливості – їм неприємно було почуватися мавпою, що тягає з вогню каштани для Тимошенко і, вже тим більше, для Януковича і Медвед¬чука.

У більш прагматичних і менш сентиментальних представників “Самооборони” були інші причини для сумнівів. Вони геть не сприймали президентської ідеї “прямого” конституційного референдуму. І перед лицем цієї загрози готові були підключитися до роботи парламентської конституційної комісії. Але виступати в ролі ініціаторів – вибачте. Коли загроза минула, бажання вплутатися в чужу гру з не зовсім ясними цілями і дуже туманними перспективами у багатьох відпало.

Джерела в БЮТ не приховують, що двотижневу паузу в роботі парламенту Юлія Володи¬мирівна має намір використати, зокрема, для індивідуальної роботи з представниками дружньої фракції. Щоб таки схилити їх до участі в роботі майбутньої КК, створення якої заплановано на 14 березня.

На які козирі розраховує чинний прем’єр у цій грі? Політичне майбутнє Ющенка на сьогодні видається не надто райдужним. Можливо, Тимошенко спробує зіграти на цьому. Прохідне місце в списку чи перспектива кар’єрного зростання для багатьох – чим не аргумент?

Може зіграти на руку Тимо¬шенко й Банкова. Нещодавню заяву ГПУ (яка вкотре підтвердила життєздатність версії про умисне отруєння Віктора Ющен¬ка 2004-го) наївно розглядати як банальне бажання Олександра Медведька нагадати про своє існування. За непідтвердженою версією, з подачі Банкової може виникнути подання про зняття депутатської недоторканності з одного з депутатів. Цей парламентар фігурує у “справі про діоксин” і, за нашими відомостями, віддавши бесідам зі слідчим понад сотню годин, віднедавна ігнорує виклики до прокуратури. Са¬ме ця обставина має стати формальною підставою для звернення ГПУ до парламенту. Голо¬сування за зняття імунітету з однієї з найпомітніших персон у “Самообороні”, на думку деяких персонажів у президентському ото¬ченні, може стати останньою “китайською” перевіркою на “вошивість”. Визначайтеся, хлопці, з ким ви? Зі всенародно обраним героєм Майдану? Чи з людиною, теоретично причетною до його отруєння?

Банкова може очікувати, що після такого кроку свавільності в ” самбістів” поменшає, і бажання брати участь у роботі конституційної комісії відпаде остаточно. Тимошенко вправі очікувати протилежної реакції. Чий розрахунок виявиться правильним – покаже час. Тим часом немає більш-менш серйозного підтвердження, що таке подання прокуратура взагалі готує.

До речі, з огляду на той факт, що слідчу групу в справі про отруєння очолює Галина Климович, яка не бере під козирок, не варто очікувати беззаперечного виконання команди політичного “Ату”»

Якщо інформація відповідає дійсності, то такий хід має стати сигналом і для самої Тимошенко, бо цей депутат є головним комунікатором між БЮТ і “самбістами”. Таким чином, Банкова має виявити свою готовність воювати всерйоз.

Правда, кажуть, що віднедавна Юлія Володимирівна війни не боїться. Бо вважає її неминучою і переможною. Останні гнівні висловлювання Ющенка про майбутню конституційну комісію й можливу побудову парламентської республіки прем’єра, кажуть, тільки розпалили. Останніми днями відразу кілька представників БЮТ підтвердили готовність розпочати створення КК у Раді відразу після канікул. Незалежно від позиції НУ-НС і всупереч тиску Банкової.

За словами джерел, залучених у переговірний процес між регіоналами та Блоком Юлії Тимошенко, найближчими днями сторони мають дійти остаточного консенсусу. Зміни в робочу версію конституційного проекту вносяться мало не щодня, проте кілька серйозних розбіжностей іще не знято.

У головному обидві політичні сили сходяться – майбутнє України за парламентською формою правління. Домовилися й про те, що інститут президентства зберігається. За логікою, його в цьому разі має обирати парламент (саме такий механізм прописано в робочій версії проекту), але й у БЮТ, і в ПР із цього приводу сумніваються. Думка електорату щодо цього відома, і в обох таборах поки що не до кінця готові йти проти цієї думки.

А от щодо функцій президента – майже цілковита згода. Він буде практично повністю позбавлений кадрових повноважень. За ним вирішено зберегти право законодавчої ініціативи, право відкладеного і право дострокового припинення повноважень парламенту. Але – в суворо визначених випадках і з чітким дотриманням ретельно прописаної процедури. Передбачається, зокрема, визначити, коли він може, а коли зобов’язаний розпускати Раду.

Раду національної безпеки, про можливість ліквідації якої певний час сперечалися, вирішили все ж таки залишити. Суворо обумовивши причини її скликання та характер ухвалених нею рішень. Якщо проект буде схвалено, то РНБОУ збиратиметься тільки в разі виникнення надзвичайних ситуацій або війни.

Повернімося до наявних розбіжностей. У процесі обговорення – виборча модель. Проектом пропонується «пропорціоналка», яка передбачає, втім, закріплення конкретних кандидатів за конкретними регіонами. Лідерам обох сил, наскільки відомо, така ідея не дуже подобається. Воно й зрозуміло. «Закриті» списки, по-перше, посилюють залежність партійців від лідерів, по-друге, дають змогу легко наповнювати партійну касу. (З цієї ж причини обидві сторони з легкістю погодилися на імперативний мандат.) Проте категорично “ні” ні БЮТ, ні Регіони ще не сказали – узяли кілька днів на роздуми. Обговорюється й можливість упровадження такого механізму для виборів органів місцевого самоврядування.

Немає єдності й у питанні, пов’язаному з технологією підбиття підсумків кампанії. Автори проекту пропонують так зване двотурове голосування при однопроцентному бар’єрі. Партії, які вибороли перші два місця, змагаються між собою в другому раунді електоральних перегонів. Незалежно від отриманого результату переможець отримує у своє розпорядження 226 мандатів. Решта 224 розподіляються між усіма іншими на підставі результатів першого туру. Сам по собі підхід, за нашими даними, загалом задовольнив високі договірні сторони. Але ПР непокоїть низький “поріг”. Під час переговорів вони збили планку вимог із 10 до 4%. Чи досягнуто межі компромісу – подивимося. Сторонніх спостерігачів бентежить той факт, що за наявного стану речей країна може одержати двопартійну систему.

Проектом обумовлено: якщо якась політична сила за підсумками першого туру заручилася підтримкою електорату, достатньою для отримання 226 голосів, то другий тур не проводитиметься. Прем’єром пропонують зробити особу, яка очолює список партії-тріумфатора. Якщо ця особа з якихось причин очолити Кабінет відмовляється, “більшовики” підбирають іншу кандидатуру.

Президент у святі формування Кабміну участі не бере – він нічого і нікого не вносить, не розглядає, не пропонує, не затверджує. Уряд формується за поданням прем’єра. Заступники міністрів затверджуються КМ на підставі пропозицій глави Кабінету. Виконавчі функції на місцях здійснюють повноцінні виконкоми, сформовані місцевими Радами. Районні адміністрації ліквідуються як клас. Обласні трансформуються у своєрідні префектури, утворювані Кабінетом. Їх функції – координація дій центральної та місцевої влади, моніторинг виконання відповідних рішень, контроль за дотриманням законності. Мабуть, їх наділятимуть правом припиняти рішення регіональних виконавчих органів і можливістю їх оскаржити.

Главу ГПУ пропонують затверджувати парламентом за поданням 150 народних обранців. Передбачається, що такий захід зміцнить його незалежність. Прокуратуру позбавлять функції загального нагляду, але наділять функцією досудового слідст¬ва. Таким самим правом ощасливлять МВС, СБУ, Держкоммитницю, Рахункову палату, а ще – тимчасові слідчі комісії. Автори ідеї переконані, що в цьо¬му разі ні в кого не буде приводу обвинувачувати одне одного в необгрунтованому порушенні (незаконному закритті) кримінальних справ.

Планується серйозна реорганізація системи правосуддя. Опишемо її суть загалом. Біля підніжжя піраміди – суди першої інстанції, в яких трудитимуться виборчі служителі феміди. Наступний щабель – апеляційні суди. На вершині піраміди – Верховний суд, розділений на чотири палати (цивільну, кримінальну, адміністративну та господарську). Автори напрацювань переконані в потребі більш жорстких вимог до кандидатів у судді. Що вищий рівень суду – то жорсткіші вимоги, солідніший послужний список, триваліший стаж. Контролером мають стати спеціальні кваліфікаційні комісії. До них повинні входити спеціально підготовлені громадяни:

- обтяжені юридичними ступенями та званнями;

- які мають відповідний досвід і авторитет;

- працюють у найрізноманітніших сферах, на різних посадах;

- мають бажання виступати в ролі неупереджених арбітрів.

Їх імена заносяться до спеціальної бази даних. У разі виникнення питання про призначення суддів в апеляційні, Верхов¬ний чи Конституційний суди шляхом жеребкування створюється комісія. Вона визначає ступінь відповідності здобувачів необхідним вимогам і звужує кількість кандидатів. Імена переможців конкурсу визначають знову-таки жеребкуванням. Подібним же чином здійснюється процес зняття суддів.

Творці настільки оригінальної ідеї переконані, що в такий спосіб корупцію в системі суддівства можна подолати. Чи, як мінімум, істотно знизити її рівень. Утім, наші люди такі винахідливі… До того ж залишається відкритим питання – чи знайдеться в нашій державі достатня кількість фахових, авторитетних, незалежних правознавців?

Ще одне нововведення, що заслуговує на увагу, – рішення про звільнення суддів не може бути оскаржене судами. Автори нової редакції Конституції вважають такий спосіб боротьби з горезвісною корпоративною солідарністю виправданим. Тому пропонують також підкоригувати 55-ту і 124-ту статті чинної Конституції. Передбачається посилити відповідальність суддів за вчинені ними порушення закону.

Принциповою є та обставина, що жодна буква не буде змінена в I, III і XIII розділах Основного Закону – їхнє коригування передбачає винесення тексту конституційних правок на референдум, що в плани авторів наміру не входить.

До речі, упорядники тексту виявили винахідливість. Один із згаданих розділів, ІІІ, називається «Вибори. Референдум». Вигадувальники конституційних коректив збираються вписати в Основний Закон і нову виборчу модель, і розширений перелік питань, які виносяться на референдум. Ці правки прямо стосуються III розділу. Але внесено їх буде в інші розділи, зокрема в IV і V. І вовки ситі, і вівці цілі.

Внесення істотних змін перед¬бачає ухвалення низки законів, посилання на які міститимуться в Конституції. Передбачається, що частину з них (зокрема, За¬кон про референдум) буде ухвалено ще до затвердження нового тексту Основного Закону. Щодо інших буде встановлено дати ухвалення, прописані в перехідних положеннях Консти¬туції.

Такий нинішній стан на конституційному фронті. Ми навмисно зупинилися на основних положеннях проекту, оскільки попереду ще його уточнення, і робити серйозні висновки зарано.

Складно оцінити й перспективи ухвалення нового законопроекту. З одного боку, Тимо¬шенко висловила готовність погратися в реформу. З іншого – думки про дострокові парламентські вибори, що плавно переходять у президентські, її не полишають. Розмови про те, що 156 депутатів готові на її знак скласти мандати, виникають усе частіше. Але ніхто не гарантує Тимошенко ні більшості в майбутній Раді, ні перемоги на виборах глави держави. Мало того, позачергова кампанія автоматично перетворює союзників із ПР у противників. Є над чим подумати.

Думають і в Регіонах. Прихильники Януковича підтримують ідею реформування Конституції та встановлення парламентаризму. Прихильники Ахметова – проти. Вони, схоже, усе ще сподіваються на розвал нинішньої коаліції та створення нової, широкої. Але кількість таких дедалі меншає. Банковій вірять усе менше. Гарантій, що прем’єром буде Янукович (а інакше гра для ПР не варта свічок), ніхто не дає. А якщо таке й станеться, ця парочка навряд чи спрацюється. Повернутися в 2006-й не вийде, багато води спливло. Імовірність, що НУ-НС в абсолютній більшості погодиться на формалізацію стосунків із регіоналами невелика. Стійкого відчуття того, що Ющенко контролює ситуацію взагалі й власну фракцію зокрема, в багатьох впливових членів ПР немає. Крім того, чимало близьких до Януковича людей запевняють його, що істотна частина електорату не подарує йому блокування з помаранчевими. Хоч би під яким приводом створення такого альянсу подавалося.

У роздумах і Банкова. Проект концепції оновлення Конституції, розрахований на референдум, потребує оновлення. Часу в Ющенка небагато. Цілісного проекту, цілком можливо, – теж. Проекти груп Шаповала і Гавриша, наскільки можна судити, поклали на полицю. За чутками, є проект групи Оніщука, та підтвердження цим чуткам поки що немає.

Варіантів у Ющенка небагато. Найбільш очевидні – розпуск Ради або розпуск Консти¬туційного суду. Правових підстав немає ні в першому, ні в другому випадках. Але, заради Бога, кого коли така дрібниця зупиняла? Важливий результат. Немає Ради – немає конституційної комісії. Немає КС – немає висновку на проект нової редакції Конституції.

Проте й не думати про наслідки не можна. Розпустивши Раду, Віктор Андрійович випустить з пляшки джина з гострою косою. Розігнавши КС, може налаштувати проти себе як мінімум півфракції НУ-НС.

Погоджуватися на почесну посаду парламентського президента Ющенко поки що не готовий – гордість усенародно обраного не дозволяє. Тимошенко висловила готовність пролонгувати його повноваження без виборів за умови істотного їх обрізання, проте гранат сприйняв такий жест як образу.

У керівництві і БЮТ, і ПР багато хто думає, що невдовзі Вікторові Андрійовичу нічого не залишиться, як прийняти цю пропозицію. Що думають із цього приводу на Банковій – дізнаємося за два-три тижні.

За матеріалами Дзеркало Тижня

В Іраку підірвався на міні автомобіль з грузинським військовими.

Saturday, May 3rd, 2008

ІракУ Іраку загинули двоє грузинських військових.

Сьогодні, 3 травня, в Іраку під час патрулювання підірвався на міні автомобіль з грузинським військовими.

У результаті вибуху дві людини загинули, ще двоє отримали поранення.

Як повідомили Інтерфаксу в Міноборони Грузії, на міні підірвався автомобіль Hummer, у якому знаходилися троє грузинських військовослужбовців і місцевий перекладач.

Лейтенант Георгій Маргієв і капрал Зураб Гвенетадзе загинули на місці, а сержант Тенгіз Мірцхулава і перекладач важко поранені, зазначили в Міноборони.

Наразі в Іраку відбувають службу 2000 грузинських військовослужбовців.

Україна вивела свої війська з Іраку в 2005 році.

За матеріалами Интерфакс

У Марші Свободи беруть участь близько 150 чоловік.

Saturday, May 3rd, 2008

Марш СвободиМарш Свободи в центрі Києва відгородив Беркут і накрив дощ.

Близько 150 чоловік беруть участь у Марші Свободи за зміни у державній політиці щодо алкоголю, тютюну і легких наркотиків, який проходить у центрі Києва – на Михайлівській площі.

Як передає кореспондент УНІАН з місця події, організатори акції заявляють, що її мета – ініціація проведення парламентських слухань щодо реклами алкоголю і тютюнових виробів, а також вивчення проблеми корупції в органах внутрішніх справ, пов’язаної з оборотом наркотиків.

Присутнім опонують активісти ВО Свобода – близько 200 осіб.

Учасники акції розділені спецпідрозділами МВС Беркут, а також співробітниками київського міського управління МВС.

Учасники Маршу Свободи скандують: Фашизм не пройде! У свою чергу, активісти Свободи скандують: Геть наркоманів! і Ганьба!

Не дивлячись на сильну зливу, що накрила місто, ні учасники Маршу свободи, ні їх ідейні супротивники не розійшлися.

Як повідомили Кореспондент.net учасники Маршу Свободи, на підходах до Михайлівської площі у деяких з них представники ВО Свобода намагалися відібрати символіку.

Правоохоронців на Михайлівській площі більше, ніж учасників Маршу Свободи та їх опонентів разом узятих.

Марш свободи проводиться в Києві вже не перший рік у рамках щорічного Усесвітнього конопляного маршу (Global Marijuana March).

За матеріалами УНІАН

Янукович бажає журналістам натхнення й успіху.

Saturday, May 3rd, 2008

ЯнуковичЯнукович привітав журналістів.

Янукович привітав журналістів з Днем свободи преси.

Голова фракції Партії регіонів у Верховній Раді Віктор Янукович бажає журналістам натхнення й успіху з нагоди Всесвітнього дня свободи преси.

Про це говориться в повідомленні на сайті Віктора Януковича.

“Бажаю, щоб з кожним роком вільна журналістика мала все менше ворогів і все більше справжніх друзів. Завжди всіляко сприятиму вільному слову в Україні”, – вітає працівників ЗМІ Янукович.

Також він побажав журналістам натхнення, успіху, здоров’я і добра.

Як повідомлялося раніше, сьогодні журналісти всього світу відзначають Усесвітній день свободи преси.

До сьогоднішньої дати неурядова організація Freedom House опублікувала щорічну доповідь, присвячену свободі преси у світі. На думку дослідників, загалом у 2007 році порівняно з попереднім роком ситуація помітно погіршала. Вони зазначили, що лише 18% населення Землі користуються свободою друку, в той час, як 42% її позбавлені.

Також, згідно з доповіддю інституту масової інформації до дня свободи преси, в Україні минулого року посилився тиск на ЗМІ. Загальне число зафіксованих випадків економічного, політичного і непрямого тиску на журналістів зросло від 15 до 22 випадків.

Нагадаємо, Усесвітній день свободи преси щорічно відзначається 3 травня і був установлений на 41-м пленарному засіданні Генеральної асамблеї ООН 20 грудня 1993 року.

За матерiалами Українські Новини

Україна не повністю розрахувалася з Росією за спожитий газ.

Friday, May 2nd, 2008

БойкоБойко каже, що Україна не розрахувалася з Росією за газ.

Україна не повністю розрахувалася з Росією за спожитий газ.

Про це в інтерв’ю радіо “Свобода” заявив колишній міністр палива та енергетики, народний депутат від Партії регіонів Юрій Бойко.

Бойко стверджує, що переважна частина документів, пов’язаних із газовими домовленостями, справді були оформлені й, відповідно, кошти були сплачені. “Але частина документів залишилася неоформленою. Тобто, частково газ залишився неоплаченим. Яка це частина, думаю, буде зрозуміло у найближчі 2-3 тижні. Не оформлено документи, і взагалі не зрозуміло, скільки його залишилося. Тому він (борг) не погашений, і, наскільки я знаю, грошей на газ не вистачає”, – зауважив депутат.

Як відомо, 28 квітня прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко після зустрічі у Києві з російським колегою Віктором Зубковим заявила, що Україна повернула Росії усі борги за спожитий газ.

Раніше Президент України Віктор ЮЩЕНКО заявляв, що Україна заборгувала Росії 2 млрд. дол. за газ. Прем’єр заперечувала таку суму боргу, говорячи про заборгованість близько 900 млн. дол. Тимошенко пояснювала, що причиною формування такого боргу є відсутність підписаних актів про постачання природного газу.