Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Протистояння триває.

«Газпром»ВН: Виклик прийнято.

«Газпром» пригрозив Юлії Тимошенко припиненням постачань, пише „Время новостей”

«Газпром» підняв «рукавичку», яку йому кинула прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко в запалі боротьби із схемою газових взаєморозрахунків Москви і Києва. Войовничі вислови глави Кабміну і активність у сфері переділу газового ринку не могли залишитися без уваги. Адже все це супроводжувалося неплатежами за поставлений газ і навіть відсутністю необхідних контрактів. Знов, як і два роки тому, від «Газпрому» прозвучали погрози припинити постачання. Тоді вони були втілені в життя, трапилася перша справжня газова війна Росії і України з несанкціонованим відбором і перебоями транзиту російської сировини до Європи. Не випадково «Газпром» ще до того, як публічно озвучити свою позицію, проінформував про наявність проблеми Єврокомісію. І тепер Брюссель буде змушений чинити моральний тиск на Київ, щоб не допустити розвитку ситуації за найнегативнішим сценарієм.

Як заявив в ефірі телеканалу «Вести» офіційний представник концерну Сергій Купріянов, «Газпром» з 11 лютого може припинити постачання російського газу в Україну, якщо Київ до понеділка не забезпечить погашення 1,5 млрд. дол. заборгованості, що накопичилася, і не врегулює ситуацію з відбором палива без контракту. «Заборгованість за поставлений з 1 січня цього року російський газ наближається до 500 млн. дол., а загальний прострочений борг по постачанням газу в Україну досяг вже 1,5 млрд. дол. – заявив пан Купріянов. – Ми вимагаємо, щоб українська сторона негайно створила для цього (продовження постачань газу. – Ред.) юридичні підстави, підписала відповідні контракти і акти і невідкладно забезпечила повне погашення заборгованості, що накопичилася».

Осмислена реакція з Києва вчора так і не надійшла. Пані Тимошенко, яка перебуває в поїздці в Одеській області, лише заявила, що «всі ці питання будуть вирішені». «Жодних проблем з постачаннями природного газу до України не буде» – в черговий раз пообіцяла прем’єр, не вдаючись до деталей.

Зате майже миттєво відреагувала Єврокомісія. Комісар з енергетики Андріс Пієбалгс повідомив, що «Газпром» проінформував Брюссель «про проблему з Україною, яка може призвести до припинення постачань російського газу». «Газпром» запевнив, що це ніяк не відіб’ється на постачаннях газу в країни Євросоюзу», – додав європейський чиновник.

Обіцянка «Газпрому» звучить як холостий попереджувальний постріл. Як відомо, постачання російського газу в Україну не передбачені балансом російського монополіста. Потреби республіки повинні закриватися за рахунок середньоазіатського газу. Необхідний об’єм в Туркменистані, Узбекистані і Казахстані купує «Газпром», потім продає його швейцарському трейдеру RosUkrEnergo, який у свою чергу доставляє паливо на російсько-український кордон. Газ за узгодженою ціною 179,5 дол. в країну імпортує спільне підприємство «Нафтогаз України» і RUE – «УкрГазЕнерго». Це схема була оформлена угодою «Газпрому», «Нафтогазу» і RUE від 4 січня 2006 року, що поклала першу газову війну Москви і Києва.

Проте, як повідомлялося, з початку року через недопостачання середньоазіатського газу «Газпром» продає RUE 35–40 млн. кубометрів російського газу за добу для повного забезпечення потреб України. І ціна на це палива інша, європейська – 314,7 дол. за тисячу кубометрів. З 1 січня було поставлено близько 1,5 млрд. кубометрів на 470 млн. дол. Але при цьому газ російського походження складає лише 25% від добового обсягу імпорту і близько 20% споживання країни. Тобто теоретично припинення постачань такого об’єму можна пережити, особливо при теплій погоді.

Але проблема заборгованості і відсутності договорів на постачання виникла не тільки щодо імпорту російського газу, але і значної частини середньоазіатських обсягів. І посилення кризи відносин цілком може призвести до подальшого скорочення постачань і труднощів з транзитом газу до Європи.

Як вже повідомлялося, «Нафтогаз України» відмовляється підписувати акти прийому (є підставою для здійснення розрахунків) за газ, отриманий в листопаді-грудні. Крім того, держконцерн не провів тендер і не підписав договір з «Укргазенерго» на закупівлю газу цього року. Проте відбір газу, який імпортує СП, мабуть, тривав («Нафтогазу» просто нізвідки більше узяти об’єм для постачань комунальним підприємствам і для роботи газотранспортної системи). При цьому «Нафтогаз» за підтримки уряду України намагається взагалі виключити «Укргазенерго», а потім і RUE з схеми постачань.

У результаті виник ланцюжок неплатежів. «Нафтогаз» офіційно (оформлено актами) винен «УкрГазЕнерго» 250 млн. дол. Плюс поставлений в кінці минулого року газ на 400-500 млн. дол. І, нарешті, відбір без контракту, за експертними оцінками, на 370 млн. дол. в січні. Це призвело до заборгованості СП перед RUE, розмір якої в середині січня складав близько 600 млн. дол. Як розповіло «Времени новостей» джерело в «Газпромі», сам швейцарський трейдер заборговував концерну 1,023 млрд. дол. (без урахування російського газу, проданого в січні за європейською ціною).

You must be logged in to post a comment.