Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Газпром оголосив Україні дату початку газової війни.

“Україні оголошена дата початку газової війни – ранок 12 лютого”, пише Наталія Гриб у статті, опублікованій у російській газеті КоммерсантЪ у суботу, 9 лютого..

Газпром назвав точну дату початку нової російсько-української газової війни: постачання газу в Україну будуть повністю припинені о 10.00 у вівторок, 12 лютого, якщо влада сусідньої країни не підпише контракт на купівлю російського газу по $314,7 за 1 тис. кубометрів. Спроба втручання президента України Віктора Ющенка у конфлікт Газпрому й Нафтогазу України поки результатів не дала. На переговорах у Москві в п’ятницю українці продовжували наполягати на колишніх принципах – купівлі газу по $179,5 за 1 тис. кубометрів у будь-якого іншого трейдера, крім швейцарського Rosukrenergo.

Учора ввечері Інтерфакс повідомив про те, що Газпром почав технічну підготовку до припинення постачань свого газу в Україну у випадку відмови української сторони оформити контракт на купівлю російського палива в січні-лютому цього року по $314,7 за 1 тис. кубометрів (через недостачу середньоазіатського газу по $179,5 за 1 тис. кубометрів). Безпосереднє відключення заплановане на 10.00 12 лютого. Реалізувати його будуть Газпром трансгаз Санкт-Петербург, Мострансгаз і Газпром ПХГ. Уже в п’ятницю в усіх дочірніх структурах Газпрому було введено “посилений режим забезпечення безпеки” – ймовірно, на випадок нестандартних відповідних дій української сторони.

Приблизно в той же час заступник глави департаменту з інформполітики Газпрому Сергій Купріянов розповів про зустрічі першого заступника голови правління Нафтогазу України Ігоря Діденка й заступника голови Газпрому Валерія Голубєва в Москві.

“Зустріч показала повну неготовність української сторони обговорювати власне кажучи дану проблему. Ігореві Діденку була докладно викладена позиція Газпрому, і на цьому переговори закінчилися” ,- жорстко сформулював суть зустрічі пан Купріянов.

Перед тим як вилетіти до Москви, пан Діденко повідомив, що уряд України 6 лютого 2008 року скасував розпорядження N27-р від 24 січня 2006 року про створення ЗАТ УкрГаз-Енерго. Власником цієї компанії, єдиної української юридичної особи-імпортера газу, є НАК Нафтогаз України та Rosukrenergo (по 50% капіталу), і саме через неї Rosukrenergo продає газ місцевій енергосистемі. “Я знаю, що позавчора кабінет міністрів проголосував “за”. Більше того, це питання погоджене з президентом, і той його завізував”,– сказав він у інтерв’ю інтернет-виданню Українська правда.

Таким чином, позиційна газова війна України та Росії триває. Прогноз аналітиків про те, що ситуацію врятує втручання президента України Віктора Ющенка, поки не виправдався. Учора вранці він відправив телеграму прем’єр-міністрові Юлії Тимошенко з проханням “терміново проаналізувати ситуацію, що склалася, і вжити вичерпних заходів реагування з метою забезпечення безперебійних постачань газу”. Юлія Тимошенко, яка розпочала цей конфлікт публічними погрозами на адресу Rosukrenergo (50% належить Газпрому, 45% – підприємцеві Дмитру Фірташу і 5% – підприємцю Івану Фурсіну), вчора зберігала мовчання.

Зате Нафтогаз України заявив, що транспортував цього року близько 1 млрд. кубометрів газу в Європу понад план і Газпром до 15 лютого не має права висувати ніяких претензій щодо обсягів транзиту в січні. Претензії Газпрому відносно “осідання” 1,5 млрд. кубометрів газу на території України і виникнення з цієї причини $500-мільйонної заборгованості були переадресовані керівництву Rosukrenergo, що експортувала їх у Європу. Представник Rosukrenergo Андрій Кнутов заявив, що не розуміє, “на підставі яких документів Нафтогаз робить такі висновки”.

Насправді Нафтогаз України в першу чергу не влаштовує Rosukrenergo як посередник. Ігор Діденко вчора відкрито заявив: “Якщо забрати Rosukrenergo, то поставляти газ буде Газпром прямо або нове спільне підприємство, засновниками якого будуть Газпром і Нафтогаз”. Саме ця ідея і була представлена українською стороною в п’ятницю на переговорах із Газпромом.

Очевидно, Газпром цю схему відкинув і поступатися в цій ситуації не має наміру. За об’єктивним збігом обставин (споживачі купили в 2007 році на 20-25 млрд. кубометрів менше, ніж у 2006 році) прибуток Газпрому за дев’ять місяців 2007 року знизився на 41 млрд. руб. ($1,67 млрд.) до рівня трьох кварталів 2006 року. Щоб зберегти дивіденди для своїх акціонерів на колишньому рівні, повернення українського боргу в розмірі $1,5 млрд. Газпрому важливе не менше, ніж демонстративна твердість у відповідь на ініціативи Юлії Тимошенко.

You must be logged in to post a comment.