Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Інфляція юаню – виклик китайській економіці.

Інфляція юанюБізнес: ‘Нафтогаз’ здоровшає, юань слабшає.

Бізнес огляд Бі-Бі-Сі:

Теми огляду:
У розбудову дорожньої інфраструктури України до Євро 2012 має бути інвестовано понад 55 мільярдів гривень – президент Ющенко. Керівник ‘Нафтогазу’ Олег Дубина та голова Ради директорів ІСД Сергій Тарута відвідали Туркменістан.

‘Нафтогаз’ запропонував на розгляду уряду план ‘оздоровлення’ компанії, який, зокрема, передбачає підвищення на 35% цін на газ, що видобувається в Україні, і постачається для населення. Депутати від фракцій НУНС, Блоку Литвина та Партії Регіонів запропонували створити слідчу комісію, яка би з’ясувала причини встановлення високих цін на житло.

Японська Toshiba визнала свою поразку у війні форматів відеопродукції, і відмовилася від подальшого використання формату HD DVD у виробництві своєї техніки. Інфляція у Китаї сягнула 11-річного максимуму.

Цього тижня має бути завершено складання списку об’єктів, будівництво яких має завершитися до проведення в Україні Чемпіонату Європи з футболу 2012 року – заявив український президент Віктор Ющенко. За його словами, пріоритет надаватиметься спортивним спорудам та дорожній інфраструктурі, на яку, як твердить пан Ющенко, буде витрачено більше 55 мільярдів гривень.

Керівник ‘Нафтогазу’ Олег Дубина та голова Ради директорів Індустріального Союзу Донбасу Сергій Тарута відвідали Туркменістан, аби, як ідеться в повідомленні державної інформаційної агенції Туркменістану, за дорученням українського президента привітати туркменського лідера Гурбаргули Бердимухамедов із річницею перебування на посаді президента та днем національного прапору.
Українські гості також доповіли туркменському лідеру про ситуацію із будівництвом мосту через Амудар’ю, яке здійснюється українськими компаніями, і стан якого нещодавно гостро критикував пан Бердимухамедов. Одночасно президент Туркменії зустрівся і з Ігорем Макаровим, головою групи компаній ‘Ітера’, яку називали серед можливих наступників ‘РосУкрЕнерго’ у постачанні до України середньоазійського газу. Візит української делегації до Ашгабаду відбувся після візиту українського президента до Москви, і напередодні поїздки туди ж українського прем’єра.

Тим часом міністр енергетики Юрій Продан заявив, що уряд готується до переговорів із Туркменістаном про відновлення прямих поставок газу. Водночас він визнав і наявність серйозної перешкоди для втілення таких намірів, – а саме, що весь обсяг газу, який видобувається у цій країні, законтрактовано російським Газпромом. На запитання, чи не пов’язаний із цими намірами візит до Ашгабаду керівника ‘Нафтогазу’ та ІСД, урядовець відповів, що такого візиту не було.

Український ‘Нафтогаз’ надіслав російському ‘Газпрому’ власний варіант нової газової угоди, який, за даними ‘Комерсант-Україна’, дещо відрізняється від попередніх домовленостей, досягнутих у Москві президентами України та Росії, а також від варіанту угоди, запропонованої ‘Газпромом’. Тоді ж оглядачі в Україні звернули увагу, що у тих угодах не йдеться про відновлення міжурядових контрактів, а натомість пропонується створити інших посередників в україно-російських газових стосунках, а також відсутність чіткої формули, згідно із якою визначатиметься ціна імпортного газу для України, і потрактували це як чергову спробу ‘Газпрому’ отримати доступ на внутрішній український ринок газу.

‘Нафтогаз’ запропонував на розгляду уряду план ‘оздоровлення’ компанії, який, зокрема, передбачає підвищення на 35% цін на газ, що видобувається в Україні, і постачається для населення, а також підвищення цін на імпортний газ для промислових споживачів при незмінній ціні на кордоні у 179.5 доларів за тисячу кубів. Після того, як уряд ухвалив рішення про обмеження обсягів газу, який може постачати промисловим споживачам компанія ‘УкрГазЕнерго’, ‘Нафтогаз’ планує відновити поставки газу підприємствам, і за 2008 рік продати близько 27 мільярдів кубометрів газу. Утім, цей план ще має бути затверджений урядом, і, як очікується, може викликати застереження Міністерства фінансів через потребу компенсувати споживачам, які мають пільги, частину витрат на комунальні послуги.

Депутати від фракцій НУНС, Блоку Литвина та Партії Регіонів запропонували створити слідчу комісію, яка б з’ясувала причини встановлення високих цін на житло, а також причини невиконання забудовниками зобов’язань за угодами про інвестиційне житлове будівництво. Передбачається, що комісію очолить депутат від НУНС Оксана Білозір.

Впродовж минулого року майже півмільйона українців отримали кредит під заставу майна – повідомило Міністерство юстиції, посилаючись на дані нотаріальних контор. Зокрема, у 2007 році нотаріуси оформили майже 230 тисяч кредитних угод під заставу рухомого майна, і понад 267 тисяч угод іпотечного кредитування. За словами міністра юстиції Миколи Онищука, беззаперечним лідером за кількістю позик під заставу майна є Київ, на який припадає до 15% подібних угод. Після столиці серед лідерів є Донецька, Дніпропетровська, Одеська та Харківська області. Найменше ж угод застави укладалося у Волинській, Тернопільській, Херсонській та Рівненській областях.

Японська Toshiba визнала свою поразку у війні форматів відеопродукції, і відмовилася від подальшого використання формату HD DVD у виробництві своєї техніки. ‘Війна форматів’ тривала понад 10 років, проте нещодавно великі американські кіностудії Warner Brothers, Walt Disney, Twentieth Century Fox, Metro-Goldwyn-Mayer та Sony Pictures заявили про рішення випускати свої фільми на DVD у форматі Blu-ray, який використовується компанією Sony. Утім, оглядачі ринку вважають, що заява Toshiba про свою поразку у війні форматів не вплине на стабільність компанії, а навпаки, дозволить її керівництву сконцентрувати більшу увагу на інших галузях виробництва.

Інфляція у Китаї сягнула 11-річного максимуму, – цей показник за січень 2008 року становить 7.1%. У січні, частково завдяки лихоманці святкових закупівель до китайського Нового року, продукти подорожчали на понад 18%. За рік ціни на свинину зросли на понад 60%, олію – на третину, а незадовго до свят овочі у Пекіні подорожчали майже наполовину. Можливо, проблеми із постачанням харчів поглибилися і через сувору зиму. Побоюються, що зростання цін на продукти призведе до того, що ціни на інші товари також будуть зростати із шаленою швидкістю.

Поки що Пекін штучно стримує зростання цін на бензин та електрику на невиправдано низькому рівні. Виробники і того, і іншого вже вимагають підвищення цін, а коли китайські працівники отримають квитанції із більшими комунальними платежами, вони вимагатимуть підвищення зарплати. Це може призвести до зростання вартості виробництва на китайських підприємствах, продукцію яких купують у всьому світі. Отож, інфляція може стати наступною найбільшою статтею китайського експорту. Утім, інфляція у Зімбабве за минулий рік склала 66 212%, а за останній місяць року – 240%.

You must be logged in to post a comment.