Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Домовитись не вдалося.

Українська опозиціяУкраїнська опозиція ставить умови.

Українська опозиція висуває нові умови для розблокування Верховної ради, пише ВЗГЛЯД

До взаєморозуміння між лідерами фракцій українського парламенту і його спікером все ще далеко. Їм знов не вдалося домовиться про розблокування роботи за круглим столом, що пройшов в понеділок. Фракція Партії регіонів наполягає на першочерговому розгляді в парламенті питання щодо НАТО і голосуванні за відповідні ухвали. Про це заявив лідер регіоналів Віктор Янукович. Якщо коаліція піде на це, Рада запрацює вже 4 березня.

Все обертається навколо заявки України з проханням приєднання до Плану щодо членства Києва в альянсі, з якої, власне, і почалася блокада парламенту представниками опозиції. У вівторок до Брюсселя летить спікер ВР Арсеній Яценюк, який так і не відкликав свого підпису під так званим листом трьох (Президента, прем’єра і глави парламенту) на ім’я генсека НАТО.

Опозиція також опрацьовує можливості довести свою правоту натовським чиновникам. Як вдалося дізнатися газеті ВЗГЛЯД, зовнішньополітичний відділ апарату Партії регіонів працює над графіком зустрічей представників Регіонів в Брюсселі на 27 лютого.

Проте і опозиція, і коаліція розуміють, що питання НАТО – це лише верхівка айсберга.

В понеділок Віктор Янукович знов закликав всі політичні сили докласти зусилля, щоб опозиція і коаліція працювали «у форматі цивілізованих відносин». За його словами, країна повинна почати жити в правовому полі.

Консиліум, на який зібралися навіть комуністи, що раніше ігнорували зустрічі у спікера, не дозволив вивести Раду із стану коми. Аналітики стверджують, що «сплячий парламент» вигідний в першу чергу не опозиції, яка з 18 лютого продовжує його блокаду, а коаліції, яка не може «нашкрябати» заповітні 226 голосів для результативного голосування з будь-якого питання, включаючи НАТО. Річ у тому, що як тільки це станеться, то опозиція матиме право вимагати створення нової коаліції, оскільки нинішня недієздатна.

У результаті домовилися поки попрацювати над угодою, яка б влаштовувала всіх в робочих групах, до яких увійдуть делегати від кожної з фракцій. «Бригада реаніматологів» вирішила зібратися прямо в понеділок після обіду і працювати в щоденному режимі.

Член Партії регіонів Олександр Єфремов заявив в інтерв’ю газеті ВЗГЛЯД, що його фракція налаштована на таку щоденну, конструктивну роботу протягом всього нинішнього тижня: «Щоб політична угода була підписана наступного понеділка, я переконаний, що більше 90% питань буде узгоджено».

Регіоналів «турбує позиція НУ-НС, яка намагається лагодити перешкоди подальшому зближенню, і складається враження, що не всім сьогодні вигідний початок роботи парламенту».

«Початок блокування, закладений нашою фракцією з питання, яке ми відстоюємо, сьогодні переходить в іншу площину. А саме фракції коаліції, усвідомивши, що вони не в змозі при своїх політичних розбіжностях проголосувати з багатьох питань в залі, стримують рішення щодо розблокування», – сказав Єфремов.

Помаранчеві такі звинувачення називають безпідставними і у свою чергу висувають все нові і нові версії, що пояснюють парламентську кризу. Наприклад, лідер фракції НУ-НС В’ячеслав Кириленко в понеділок заявив, що просто не вірить в обіцянки опонентів. Він чомусь абсолютно упевнений, що наступного тижня фракція Партії регіонів не розблоковує роботу парламенту.

Кириленко пояснює свої передчуття тим, що критика фракцій меншості на круглому столі «свідчить про те, що вони не готові до сприйняття компромісних пунктів, внесених до політичної угоди главою Верховної ради».

«Ми, звичайно, дали своїх експертів (у робочу групу), які можуть працювати цілодобово тут, але ми не впевнені, що і в понеділок Партія регіонів знову не поставить питання про блокування роботи пленарних засідань», – сказав він.

Разом з тим, коментуючи ситуацію з можливим проведенням нових дострокових виборів, Кириленко зазначив, що НУ-НС не бачить необхідності в цьому, «хоч би тому, що не може три роки поспіль тривати парламентська кампанія».

«Але якщо Партія регіонів блокуватиме роботу і надалі, то 30-денний термін бездіяльності парламенту вичерпається. Ясна річ, що за один день до цього коаліція збереться і ухвалить необхідні вже передвиборні рішення. Зараз ми цього робити не будемо, оскільки віримо в тверезий розум опозиції», – підкреслив лідер фракції.

У свою чергу союзник Кириленка по коаліції, лідер фракції БЮТ Іван Кириленко переконаний, що політичним силам вдасться знайти згоду і вивести парламент з кризи.

«Переконаний, що ми знайдемо згоду і у вівторок зайдемо в зал працювати», – сказав він, відповідаючи на питання журналістів, чи почне роботу парламент наступного тижня після підписання угоди.

За його словами, «безумовно знаковим для роботи ВР стане саміт в Бухаресті, який відбудеться 4 квітня». Разом з тим він висловив думку, що до цього український парламент погодить текст ухвали щодо НАТО: «або це буде один узгоджений текст ухвали, або всі 6 ухвал буде проголосовано».

Фракція Блоку Литвина підтримує вимогу Віктора Януковича, щоб участь в голосуванні за ухвали щодо НАТО кожен народний депутат брав особисто. Про це під час круглого столу із розблокування роботи Верховної ради України заявив лідер цієї фракції Володимир Литвин.

За його словами, судячи з усього, Верховна рада не зможе напрацювати узгоджену ухвалу з цього питання, тому необхідно проголосувати всі зареєстровані ухвали щодо НАТО.

Кажучи в цілому про пошуки компромісу, Литвин висловив думку, що «сьогодні ми ще далекі від спроб його знайти»: «Те, що пропонується нам прийняти, мені нагадує обскубану курку».

Він зазначив, що фракція Блоку Литвина готова до роботи в сесійному залі, оскільки не була ініціатором цієї напруженості.

А ось комуністи працювати не хочуть. Фракція Компартії не бачить можливостей для розблокування роботи Верховної ради.

Про це в інтерв’ю газеті ВЗГЛЯД заявив заступник лідера фракції КПУ Адам Мартинюк, який брав участь в засіданні.

«Ті варіанти, які пропонуються, зараз не дають відповіді на головне питання в ситуації, яка склалася з відомим «листом трьох». Основні пункти політичної угоди є переробленими тезами коаліційної угоди між БЮТ і НУ-НС, тому, підписавши його, чомусь п’ять фракцій зобов’язуються виконувати коаліційну угоду двох», – пояснив пан Мартинюк.

Комуністи хочуть, щоб був прийнятий закон про внутрішню і зовнішню політику, в якому б раз і назавжди був закріплений позаблоковий статус України.

Ну а поки в парламенті шукають точки зіткнення, Президент України Віктор Ющенко услід за прем’єром Юлією Тимошенко шукає варіанти того, як можна прийняти необхідні йому закони без допомоги Верховної ради.

Так, днями в статті для одного з популярних українських політичних щоденних видань «Дзеркало тижня» Ющенко припустив розвиток подій, при якому новий Основний закон затверджуватиметься на референдумі без згоди Верховної ради.

«Можливий і всеукраїнський конституційний референдум за народною ініціативою – у разі, якщо народні депутати не зможуть прийти до згоди», – пише глава держави. Надії Ющенка на чинний склад ВР дійсно заслуговують уваги. Але навряд чи нинішній парламент здатний їх виправдати.

Експерти одностайні в одному: варіант з обходом Верховної ради можливий. «Це не кращий, але, можливо, необхідний крок. Парламент сам підштовхує Президента до подібних дій», – стверджує політолог Дмитро Видрін. Хоча політичні опоненти, на його думку, звичайно ж, звинувачуватимуть Ющенка в перевищенні повноважень.

Регіонал Тарас Чорновіл в інтерв’ю газеті ВЗГЛЯД назвав заяву Ющенка «провокацією на межі злочину».

Тим часом, глава Секретаріату Президента України Віктор Балога не виключає проведення дострокових парламентських виборів, якщо робота Верховної ради і надалі буде паралізованою. Про це він заявив в інтерв’ю одному з українських телеканалів.

За словами глави Секретаріату, «події, що відбуваються у Верховній Раді, створені штучно».

«Питання про вступ до НАТО – це алегорія, яка не піддається жодному аналізу», – вважає Балога.

Керівник Секретаріату Ющенка переконаний, якщо у політичних сил зараз є здоровий глузд, то вони повернуться до питання організації роботи Верховної ради.

«Якщо здорового глузду немає, то скажу чесно: ніхто не терпітиме, ні суспільство, ні Президент України, який за Конституцією має право після 30-денного терміну нероботи парламенту розпустити його за статтею 90 Конституції», – підсумував Балога.

You must be logged in to post a comment.