Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Відбувся з’їзд у Сєверодонецьку.

Партія регіонівЯнуковичу не до боротьби за російську мову.

Віктор Янукович передумав створювати Південно-східну республіку, пише КомерсантЪ

В суботу в Сєверодонецьку пройшов II всеукраїнський з’їзд депутатів всіх рівнів, скликаний Партією регіонів, щоб підняти народ на боротьбу з “націоналістичною диктатурою “помаранчевих”", відстояти право російськомовних і дати відсіч НАТО. Запрошені на з’їзд депутати “Єдиної Росії” постаралися переконати колег в тому, що їхній єдиний порятунок — це федералізація України. Потужність підтриманої Москвою психологічної атаки на Президента Віктора Ющенка на собі випробував кореспондент “Ъ” Володимир Соловйов.

Суботнім ранком в Сєверодонецьку було похмуро і шумно.

— Вітчизна в небезпеці! Нас скальпелем відрізують від Росії і Білорусії! Іуди і шпигуни хочуть всім управляти! Президент і його “помаранчева” камарилья хочуть забрати нашу з вами волю! — лунало з могутніх динаміків, встановлених на площі перед північнодонецьким льодовим палацом.

Саме тут, на цій занепалій спортивній арені, восени 2004 року, в розпал боротьби за президентське крісло нинішнього лідера Партії регіонів Віктора Януковича і отамана “помаранчевого” руху Віктора Ющенка, вперше прозвучала вимога створити на території України нову державу — Південно-східну республіку із столицею в Харкові.

Після перемоги пана Ющенка за фактом закликів до сепаратизму були порушені кримінальні справи.

І ось тепер Сєверодонецьк знову став бастіоном політичних сил, незадоволених правлячим режимом. Оратори, що змінювали один одного, з надривом повідомляли про те, що “нелегітимно обраний президент” намагається “поглумитися над православною вірою, конституцією і цілою країною”.

— В Києві засіли націоналісти, напівбандерівці і бандерівці, – повідомив натовпу лідер українських комуністів Петро Симоненко.— Змінивши Конституцію, вони хочуть встановити владу, яка служитиме заокеанським господарям! Наш з’їзд повинен покласти початок тиску на продажну владу і врешті-решт прибрати цю націоналістичну диктатуру!

Пан Симоненко брав участь в з’їзді на правах гостя. Він і лідер Прогресивної соціалістичної партії України (ПСПУ) Наталія Вітренко, очевидно, були залучені до акції для того, щоб створити враження показності другого північнодонецького форуму, на який з’їхалися 3647 депутатів рад всіх рівнів з 24 областей України і Криму.

Головний герой з’їзду — лідер регіоналів Віктор Янукович з’явився, коли льодовий палац був забитий повністю. Він пройшов до президії під оплески трибун і пісню, що доносилася з вулиці, із словами “Мені сняться сни російською мовою”. Коли тріумфування стихло, під зведеннями палацу пролунав гімн.

— Ще не вмерла Україна, – лилося з динаміків, але ніхто з присутніх чомусь не підспівував фонограмі. Тільки найближчий соратник пана Януковича — депутат верховної ради Ганна Герман тихо ворушила губами в такт пісні. Делегатів другого північнодонецького з’їзду хвилювали чотири проблеми — порушення нинішньою владою прав місцевого і регіонального самоврядування, порушення прав російськомовних громадян, фальсифікація і перегляд історичного минулого України і питання позаблокового статусу країни і відношення до вступу до НАТО.

— Політика, що проводиться на Україні щодо російської мови, переходить в расизм і ксенофобію. Влада розглядає російськомовне населення як військовий трофей, як полонених на окупованій території! — обурювався з трибуни з’їзду член Партії регіонів Вадим Колісниченко. — Нам нав’язують версію про те, що Ісус Христос говорив по-українськи, що Мазепа боровся за незалежність України, а Шухевич роздавав євреям в окупованому Львові гуманітарну допомогу, – вторив депутат Дмитро Табачник. — Загальноекономічні втрати від вступу України до НАТО можуть скласти близько $22 млрд. і посварять нас з братською Росією і іншими державами, – підрахував ціну питання член фракції Партії регіонів В’ячеслав Богуслаєв.

Промови делегатів знаходили живу підтримку у простих учасників з’їзду, які час від часу залежно від контексту скандували то “Ні НАТО!”, то “Разом з Росією!”, то “Російській мові — так!”.

Кожен з доповідачів вважав своїм обов’язком згадати добрим словом події, що відбувалися тут же в 2004 році. Але ті, що при цьому виступали старанно обходили головну тезу того пам’ятного з’їзду — створення Південно-східної республіки. Більш того, Наталія Вітренко, яка збиралася підняти цю тему і навіть пропонувала включити пункт про необхідність федералізації України у власний проект резолюції з’їзду, просто не дали слова. Скандальне питання підняв почесний гість заходу — депутат російської Держдуми від партії “Єдина Росія” Костянтин Затулін.

Єдинорос почав з того, що попередив відсутніх тут супротивників російсько-української дружби, що і після президентських виборів в Росії “Володимир Путін нікуди не пропаде”. Потім він відчитав Віктора Ющенка за те, що той не радиться з народом з питання НАТО, а тишком пише листи до Брюсселя. А на десерт розповів про красу федералізації: — Ми не розуміємо, чому деякі люди в Україні вважають, що федерація — це злочинне співтовариство. Хай вони краще подивляться, що з приводу федералізму сказав президент США Томас Джефферсон.

Депутата Затуліна проводжали з сцени в зал тривалими оплесками. А ось його колезі Сергію Маркову слова не запропонували. Втім, він від цього не розгубився, направивши свою енергію на те, щоб вселити українським журналістам думку, що “федералізм — один з найважливіших демократичних принципів”, а “хто проти федералізму, той, значить, і проти демократії”.

Супротивники федералізму тим часом стояли недалеко від льодового палацу за подвійним оточенням міліції. Декілька сотень активістів партій “Пора”, “Народний рух України” і націоналістичної УНА-УНСО спеціально приїхали до Сєверодонецька, щоб пікетувати з’їзд, названий ними “з’їздом сепаратистів”. Міліція побоювалася сутичок, але пікетники поводилися спокійно. Одна частина тихо, без музичного супроводу, виспівувала український гімн, а інші перефарбовували в жовто-синій колір гігантський банер із зображенням карти України, на якому країна спочатку була зображена розколеною на помаранчеву і блакитну половини.

На питання, навіщо вони приїхали до Сєверодонецька, один з активістів “Пори”, що назвався Олександром, відповів чистою російською мовою:

— Скажи, тобі приємно, що ім’я майбутнього президента твоєї країни відоме за півроку до виборів? Мені так не хочеться.

У підсумковій резолюції з’їзду його учасники висловилися за проведення референдуму з питання вступу України до НАТО. Ніякої згадки про надання російській мові статусу державної не було. Після чотирьох годин гучних промов делегати квапливо роз’їхалися. Віктор Янукович поспішив у справах в столицю, і зовсім не до Харкова, а до Києва. Поки “біло-блакитні” виступали в Сєверодонецьку, прем’єр-міністр Юлія Тимошенко запропонувала ліквідовувати один з двох ключових постів в державі — президентський або прем’єрський. І більш того, заявила, що готова до співпраці зі всіма політичними силами, зокрема з Партією регіонів. І Віктору Януковичу стало не до боротьби за російську мову.

You must be logged in to post a comment.