Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Тимошенко обіцяє регулярно оприлюднювати інформацію про тиск, який здійснюється на уряд.

ТимошенкоУ Тимошенко увірвався терпець.

Схоже, у прем’єр-міністра Юлії Тимошенко увірвався терпець. Після тривалого часу мовчазного вислуховування критики на свою адресу з боку Секретаріату Президента і з уст самого Віктора Ющенка, Юлія Володимирівна нарешті заговорила.

Прем`єр-міністр України Юлія Тимошенко обіцяє від тепер регулярно оприлюднювати інформацію про тиск, який здійснюється на уряд. Про це Ю.Тимошенко заявила у суботу на прес-конференції в Кабінеті міністрів.

«З 1 березня я повідомлятиму про кожен крок щодо тиску на уряд, і буду цей тиск чітко диференціювати», – сказала Ю.Тимошенко.

Водночас, прем`єр-міністр відмовилася уточнити, хто або які органи державного управління чинять тиск на уряд. «Єдність демократичної коаліції – понад усе. Це, до речі, моя щира упевненість», – підкреслила вона.

Також прем`єр-міністр Ю.Тимошенко заявила, що уряд змусили розрахуватися по боргах за постачання газу минулого року. «Уряд змусили практично силою, тиском, шантажем розрахуватися за корупційними моделями минулого року – за жовтень, листопад, грудень, коли БОЙКО і вся компанія, яка пов`язана з “РосУкрЕнерго” і “УкрГазЕнерго”, вивела практично гроші і не розрахувалася за газ, і уряд всі ресурси країни, і бюджет поставили на служіння покриття цих корупційних схем і корупційних моделей», – підкреслила Ю.Тимошенко.

Вона зазначила, що уряд був проти розрахунку за корупційними схемами. «Я думаю, що ви бачили, як щодня уряд катували і вимушували бюджетними коштами платити за газ», – сказала Ю.Тимошенко.

Крім того, Тимошенко припинила оформлення газу за контрактами «УкрГазЕнерго».
«З 1 березня ми займаємо чітку позицію – ніякого розмитнення на «УкрГазЕнерго» не буде. І для цього буде рішення уряду», – сказала Ю.Тимошенко.

Прем`єр-міністр підкреслила, що домовленості, досягнуті 12 лютого президентами України та Росії Віктором Ющенком і Володимиром Путіним, не виконуються.

«Президенти домовилися, що з 1 січня три місяці газ надходить напряму НАК «Нафтогаз України», без «УкрГазЕнерго». На жаль, на сьогоднішній день ці домовленості порушені», – додала вона.

Водночас Ю.Тимошенко розраховує, що сторони повернуться до виконання домовленостей двох президентів. «І в березні, квітні й травні – це будуть три місяці, коли газ надходитиме напряму на НАК «Нафтогаз України», а далі (починаючи з червня 2008) без будь-яких посередників від РАТ «Газпром» «Нафтогазу», – підкреслила глава уряду.

Прем`єр-міністр також висловила жаль, що корупційна схема поставок природного газу до України «кришується на найвищому рівні». «Й до тих пір, поки ми не знімемо ці “криші”, які не дають можливості подолати корупцію в газовій сфері, у нас і далі під тиском примушуватимуть уряд розмитнювати газ на «УкрГазЕнерго», – заявила Ю.Тимошенко.

Довідка УНІАН. Компанія RosUkrEnergo AG (Швейцарія) є ексклюзивним постачальником газу до України, реалізовуючи його українським споживачам через ЗАТ “УкрГазЕнерго”.

І це ще не все. Прем’єр-міністр України, лідер БЮТ Юлія Тимошенко не виключає, що створена Президентом Конституційна рада буде працювати упереджено через введення до її складу політиків та “кишенькових юристів”.

Таку думку Ю.Тимошенко висловила у інтерв’ю щотижневику “Дзеркало тижня” (№8 від 1-7 березня 2008 року).

“На мою думку, певною мірою необачно забивати Конституційну раду чистими політиками й кишеньковими юристами. Адже вже тепер, тільки дивлячись на їхні прізвища, можна абсолютно точно спрогнозувати, за що вони виступатимуть і яку саме модель підтримуватимуть. У результаті ми отримаємо постійне перетягування клаптикової ковдри повноважень з одного боку на інший. Консенсус у такій раді неможливий”, – сказала Ю.Тимошенко.

Водночас лідер БЮТ виступає за створення “справжньої ради деполітизованих конституціоналістів”, яка виконуватиме функції центрального координуючого органу з питань конституційної реформи. “Мені здається, що в цьому органі повинні засідати переважно професійні конституціоналісти, партійні симпатії яких суспільству не відомі і, за великим рахунком, не цікаві”, – пояснила вона.

“Мені здається, що головна цінність утвореного органу – актуалізація самої потреби конституційних змін. Уже сама його наявність готує суспільство до розуміння необхідності нової Конституції. Як казав Вінні-Пух, «це «вж-ж-ж» неспроста». Якщо орган утворено – отже, є й проблема, яку потрібно розв’язати. До того ж це просто знахідка для журналістів. Можна брати список членів Конституційної ради й запрошувати всіх на дискусію з приводу нової Конституції. А то ж досі за всі ефіри з питань Основного Закону звітував, мабуть, тільки Михайло Сирота”, – додала глава уряду.

Юлія Тимошенко вважає, що в Україні в умовах політичної кризи конче потрібне проведення конституційної реформи.

Про це прем’єр сказала в інтерв’ю тижневику “Дзеркало тижня”. Відповідаючи на запитання журналіста, чи доцільне проведення конституційної реформи в умовах системної політичної кризи, Тимошенко сказала: “Настільки ж доцільно, наскільки, скажімо, доцільно проводити ремонт у власному домі, коли в ньому протікає дах, тріскаються стіни, відклеюються шпалери й сиплеться штукатурка”.

За її словами, “тобто, саме тепер і треба. Адже в нашому конституційному домі нині не просто щось протікає, а взагалі складається враження, що даху немає зовсім. Поїхав…”

Як зауважила прем’єр, “системна політична криза це не бар’єр, а передумова для конституційної реформи”. На її думку, саме криза дала всім зрозуміти, що реформа конче потрібна. “Іншими словами, – додала Тимошенко, – якби не було кризи, конституційну реформу потрібно було б проводити в принципі, а оскільки криза є, її потрібно проводити негайно”. “Мало того, якщо подивитися на всі конституції світу, то переважну більшість із них ухвалено у важкі неспокійні часи. Конституції — це вихід із глобальних конфліктів, консенсусне встановлення гармонії”, – підкреслила Тимошенко.

На її думку, “конституційна реформа, попри видиму конфронтаційну складову цього процесу, може стати також і точкою консолідації зусиль більшості політичних сил”. “Адже протистояння влади й опозиції тією чи іншою мірою буде (і має бути) завжди. Це абсолютно нормально для демократичних систем”, – переконана прем’єр-міністр, зазначивши при цьому: “Але давайте ламати політичні списи навколо справді важливих проблем нашого суспільства, а не навколо різних «авангардних» пропозицій на кшталт утечі на повітряних кулях подалі від НАТО”.

З нової Конституції України “потрібно точно вилучити” посаду прем’єра або посаду президента. Про це прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко заявила в інтерв’ю “Дзеркалу тижня”.

“Доведеться обов’язково ліквідувати встановлене за останні десять років двовладдя в країні. Абсурдно, коли країною керують дві посадові особи – президент і прем’єр-міністр – з практично повністю співпадаючими функціями і повноваженнями”, – сказала вона. На думку Ю.Тимошенко, вибрати форму правління – президентську або парламентську – повинен народ. Проте провести відповідний консультативний референдум не вдасться, а через парламент можна буде провести тільки останній варіант, прогнозує Ю.Тимошенко.

“Консолідація політичних сил в парламенті можлива тільки для ухвалення нової Конституції з чисто парламентською формою правління. Інший варіант Конституції – президентська форма правління – в парламенті України не проходить за замовчуванням”, – сказала прем’єр.

Лідер БЮТ також чекає, що нова Конституція буде створена шляхом внесення змін до діючої. Головну мету створеної президентом Національної конституційної ради вона бачить не в ухваленні нової редакції Основного закону, а в “актуалізації самої потреби конституційних змін”. “А справжня рада деполітизованих конституціоналістів повинна бути створена. І цю функцію цивільне суспільство повинне обов’язково виконати, щоб ще раз не віддати країну на розтерзання специфічним політикам”, – додала Ю.Тимошенко. До затвердження нової Конституції на референдумі, на її думку, не готові самі політики, які “ще не дозріли до чесності у відносинах з народом”. “Остаточне затвердження тексту Конституції в ці смутні часи політичного шахрайства повинне проходити в парламенті… Парламент – необхідний учасник конституційного процесу. Конституційний суд, на жаль, теж”, – підкреслила Ю.Тимошенко, відзначивши, що КС “надмірно політизується, і його рішення часто суб’єктивні”.

Ю.Тимошенко також вважає, що нинішній склад Верховної Ради здатний зібрати 300 голосів для внесення конституційних змін: “Так, склад парламенту сьогодні багато в чому трагічний, але спробувати знайти в ньому компроміс за новою Конституцією справа не зовсім безнадійна”. Не виключила вона і проведення дострокових парламентських і президентських виборів у разі ухвалення нової Конституції.

Відзначимо, Президент України Віктор Ющенко раніше висловив думку, що конституційна реформа повинна підсилити основи парламентаризму, підкресливши при цьому, що парламент не може виконувати роль найвищого органу державної влади.

В той же час він відзначив, що Конституція повинна визначати статус президента України, а також його повноваження у взаєминах з парламентом, урядом, іншими органами державної влади. “Президент — це конституційний інститут, що гарантує, що реалізація курсу країни залишатиметься в рамках вибраних державою пріоритетів і Конституції”, – вважає він.

В.Ющенко підкреслив доцільність визначення предмету всеукраїнського референдуму, а також встановлення такої форми референдуму за народною ініціативою як “народне вето”, наслідком якого може бути скасування прийнятого Верховною Радою закону або його окремих положень. На думку глави держави також необхідно передбачити можливість проведення всеукраїнського консультативного референдуму, тобто дорадчого опиту.

Нагадаємо, В.Ющенко 18 лютого ц.р. затвердив склад Національної конституційної ради з 97 чоловік. Національна конституційна рада готуватиме проект нової редакції Конституції України. Раніше Президент України В.Ющенко заявив, що 2008 р. буде присвячений формуванню нової редакції Конституції України.

Перше засідання Національної конституційної ради відбулося 20 лютого. На ньому рада затвердила рішення про створення робочої групи по розробці нової Конституції, визначила персональний склад п’яти комісій при НКС і створила консультативну експертну групу при НКС.

За матеріалами УНІАН

You must be logged in to post a comment.