Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Перемога за Україною.

„Газпром”„Газпром” здався Україні.

Перемогу за підсумками переговорів між керівництвом „Газпрому” і „Нафтобазу” може святкувати українська сторона, повідомляє Независимая газета

Перемогу за підсумками переговорів, що минули вчора, між керівництвом „Газпрому” і „Нафтогаза України” може святкувати українська сторона. Окремі спірні моменти, що залишилися за рамками підписаної угоди про розвиток відносин в газовій сфері, ще належить погоджувати, але головна вимога Києва – оплачувати в поточному році постачання газу за ціною в 179,5 дол. за тисячу кубометрів – виконано. До того ж частка „Газпрому” на внутрішньому ринку України замість запланованого раніше збільшення скоротиться на 15%.

Посередник в особі «Укргазенерго» перестане існувати 1 квітня, при цьому частка «Газпрому» на внутрішньому українському ринку скоротиться з 25 до 10%.

До досягнень Москви можна віднести лише усунення на час загрози зриву постачань європейським споживачам, а також згода «Нафтогазу» сплатити додаткові обсяги газу, спожитого в січні-лютому поточного року, за базовою ціною в 315 дол. за тисячу кубометрів. Правда, оплачувати це паливо Україна буде не грошима, а бартером – повернувши Росії 1,4 млрд. кубометрів. Відповідно до угоди, підписаної главою «Газпрому» Олексієм Міллером і керівником «Нафтогаз України» Олегом Дубиною, «з березня по грудень 2008 року до України буде постачатисяй газ центральноазіатського походження в обсязі не менше 49,8 млрд. кубометрів за ціною 179,5 дол. за тисячу кубометрів. Покупцем газу на кордоні з Україною буде НАК «Нафтогаз України».

При цьому постачання центральноазіатського газу в січні-лютому в обсязі 5,2 млрд. кубометрів будуть повністю оформлені і сплачені за контрактами, що раніше були укладені з монополістом-експортером «РосУкрЕнерго» і монополістом-імпортером «Укргазенерго», який влада України розпорядилася ліквідовувати. Водночас переговори за умовами постачання газу до України в 2009 році і в подальші роки продовжуватимуться «з урахуванням кон’юнктури закупівельних цін центральноазіатського газу, що складається».

На втіху «Газпрому» дісталося право його дочірньої або афілірованої з ним компанії «Щорічно здійснювати прямі постачання газу промисловим споживачам України в обсязі не менше 7,5 млрд. кубометрів».

Втім, в «Нафтогазі» поки не поспішають святкувати перемогу і не коментують досягнуті домовленості, оскільки переговори, за даними компанії, тривають. Як зазначив в розмові з «НГ» заступник керівника управління зв’язків з громадськістю української компанії Ілля Савін, сторонам належить врегулювати цілий ряд питань, зокрема, у кого на кордоні купуватиме газ «Нафтогаз України». Тобто питання про створення спільного підприємства – СП-1 – поки формально не закрите.

Опитані аналітики «НГ» стримано оцінюють переваги, яких у результаті добилася та або інша сторона. За словами аналітика Собінбанку Михайла Занозіна, перемогу все-таки логічніше святкувати Києву, який в результаті добився виконання більшої частини своїх умов. „При цьому „Газпром”, принаймні на цей рік, узабезпечений від зриву постачань свого газу європейським споживачам, – вважає експерт. – Це важливо для монополії, якщо врахувати, що 89% російського газу йде до Європи територією України».

Крім того, якщо обидва посередники – і «РосУкрЕнерго», і «Укргазенерго» – будуть ліквідовані, це можна буде вважати особистою перемогою українського прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, яка послідовно і жорстко відстоювала свою позицію з цього питання. Ті 7,5 млрд. кубометрів, які «Газпром» зможе продавати українським промисловим споживачам, – обсяг незначний. «Але річ у тому, що ці споживачі – єдині, хто не отримує дотацій від уряду, і ціна газу для них набагато вища, ніж для населення, – пояснює Занозін. – Так що і на цих об’ємах «Газпром» зможе непогано заробити».

„Головний виграш „Газпрому” полягає в тому, що, видно, вдалося вирішити проблему реекспорту газу, – пояснює, у свою чергу, директор Інституту національної енергетики Сергій Правосудов. – Нагадаємо, що „РосУкрЕнерго”, що належало «Газпрому» і українським бізнесменам Дмитру Фірташу і Івану Фурсину, постачало частину газу до Європи. А ще раніше, до початку роботи цього посередника, «Нафтогаз України» мав право експортувати близько 6 мільярдів кубометрів газу на рік». Це заважало «Газпрому», зазначає експерт, оскільки українська компанія працювала на ринку Східної Європи, постачаючи газ до Угорщини і Польщі, тобто туди ж, куди і «Газпром». «Отримавши свого часу 50% акцій «РосУкрЕнерго», «Газпром» став контролювати український реекспорт, а зараз про право «Нафтогазу України» на експорт нічого не повідомляється», – говорить Правосудов.

Незважаючи на угоду, найближчим часом сторонам доведеться вести не менш важкі переговори про нові ціни, враховуючи недавнє рішення Казахстану, Узбекистану і Туркменії перейти з 2009 року на середньоєвропейські ціни палива, що постачається ними. На думку експертів, в нинішніх умовах граничний рівень газових цін, який зможе витримати українська економіка, – близько 240 дол. за тисячу кубометрів. Хоча ця цифра вельми умовна, при черговому збільшенні соціальних витрат, на які Тимошенко не скупилася, і ця ціна може виявитися неприйнятною. В цьому разі Київ може привести в дію свій набір компенсаційних заходів, які вже озвучувалися: різке збільшення ставок за транзит російського газу по своїй території, збільшення плати за оренду об’єктів Чорноморського флоту, підвищення ставок за зберігання газу в українських підземних газосховищах (ПГС) і т.д. Щоправда, попереду майже рік, так що час для пошуку компромісного рішення залишається.

You must be logged in to post a comment.