Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Буш допоможе Україні з НАТО.

Буш допоможе Україні з НАТОУ Києві чекають на Буша.

Вашингтону украй важливо підтримати Київ напередодні саміту НАТО, пише сьогодні російське видання Независимая газета

Повідомлення про те, що президент США відвідає Київ 31 березня – 1 квітня, затьмарило в Україні навіть новини з газових фронтів. У позаминулому році Джордж Буш відмовився від візиту за кілька тижнів до його початку. Нинішня поїздка стала можливою тому, що Вашингтону украй важливо підтримати Київ напередодні саміту НАТО.

Віктор Ющенко, який першим повідомив в кінці минулого тижня про швидкий візит американського колеги, уточнив, що планується підписання документу про План дій УКРАЇНА–США. Він пообіцяв, що питання про підписання Україною Плану дій про членство (ПДЧ) в НАТО буде окремим акцентом на порядку денному зустрічі.

З прем’єр-міністром Юлією Тимошенко Буш збирається зустрітися і обговорити всі питання окремо, додає прес-служба американського посольства в Україні.

Київські переговори здатні не тільки загострити конкуренцію між представниками української влади. Аналітики впливового видання The Financial Times вважають, що Буш, зустрівшись з Тимошенко і Ющенком, підсилить суперечності і в НАТО. З наближенням саміту в Бухаресті члени Альянсу вимушені визначити свою позицію щодо прохання української влади (викладеною в листі президента, прем’єр-міністра і глави парламенту) про приєднання до ПДЧ. Вже зараз очевидно, що принаймні шість держав не підтримають цю ідею. Видання називає в числі супротивників зближення з Україною Німеччину, Францію, Грецію, Італію, Норвегію та Іспанію. Велика Британія зайняла вичікувальну позицію: Лондон не проти приєднання України, але вважає, що це питання слід розглянути пізніше.

Голова української Верховної Ради Арсеній Яценюк вважає, що питання про повноправне членство в НАТО виникне не раніше, ніж «через 5–10 років», він запевняє, що влада неодмінно проконсультується з народом з приводу вступу. Під тиском опозиції, яка майже на місяць заблокувала роботу Верховної Ради, український парламент минулого тижня ще раз законодавчо закріпив необхідність проведення референдуму, згідно з підсумками якого прийматиметься рішення про членство в НАТО.

Адміністрація Буша квапить події. По суті, ситуація така ж, як два роки тому, коли The Financial Times визнала, що для Буша такий «стратегічний приз», як Україна, – це не тільки питання розширення впливу в Європі, створення форпосту біля російських кордонів, але і питання іміджу: «Президент Буш відчайдушно потребує зовнішньополітичного успіху, щоб укріпити позиції Республіканської партії напередодні чергових виборів в Конгрес». Зараз на носі президентські вибори в США.

У 2006 році візит американського президента до Києва не відбувся через низку скандалів в помаранчевій команді і політичну невизначеність, яка не дозволяла говорити про єдність поглядів української влади щодо питання про членство в НАТО. Проте зараз всі ключові посади в Україні обіймають лідери помаранчевого табору. Допомогу ним в прагненні приєднатися до ПДЧ надають американські делегації, що регулярно приїжджають до Києва. Переломним моментом можна вважати січневу зустріч Ющенка в Давосі з держсекретарем США Кондолізою Райс.

Щоб у союзників не залишилися жодних сумнівів в тому, навіщо Вашингтону членство України в НАТО, на початку березня в Севастополі, по сусідству з базою Чорноморського флоту РФ, відбулися військово-морські учення. Участь в них взяли підрозділи українського флоту і авіації спільно з командою корабля ВМС США «Сан-Хасинто» (неофіційно його називають «Сан Джек»).

Втім, у європейців залишається формальний привід для відмови Україні: проти вступу до НАТО виступає не тільки опозиція, але і більшість жителів країни. За даними соцопитування, проведеного в грудні минулого року авторитетним українським Фондом «Демократичні ініціативи», 64% громадян готові взяти участь в референдумі, з них 32% проголосували б за вступ до НАТО, 53% – проти. Цікаво, що в 2000 році 33,5% українців висловлювалися проти вступу до НАТО, в 2004-му – 30%, в 2005-му – вже 50,4%, а навесні 2006-го – 64,4%.

Український Президент упевнений, що проблема криється тільки в недостатній інформованості громадян щодо цілей організації. Близько 40% українців визнають, що вони не знають про НАТО нічого конкретного. Ющенко вважає, що ситуацію можна змінити за допомогою роз’яснювальної кампанії, яка може проводитися в рамках ПДЧ. Питання неминучого погіршення відносин з Росією український лідер умисне не зачіпає: «У нас сьогодні є багато друзів, країн, які відкрито і щиро розділяють прагнення України щодо приєднання до ПДЧ». Тим часом 50% тих громадян, які проти зближення з НАТО, пояснили, що вони побоюються погіршення відносин з Росією. Цю проблему Джордж Буш вирішити не в силах.

You must be logged in to post a comment.