Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Пекін «повинен почати діалог з Далай-ламою».

США вважають, що Пекін «повинен почати діалог з Далай-ламою або його представниками з тим, щоб були, нарешті, врегульовані проблеми, пов’язані з Тібетом». Пекін назвав свою умову для початку діалогу: Далай-лама повинен відмовитися від прагнень до незалежності регіону.

Від Держдепу виступив заступник глави прес-служби Тоу Кейсі. За його словами, адміністрація Буша «постійно закликала китайську владу до такого діалогу». Крім того, за словами Кейсі, в світлі останніх хвилювань у Лхасі США «вельми стурбовані ситуацією, що склалася, і продовжують закликати китайський уряд до стриманості при реагуванні на акції протесту».

На питання, чи не відмовиться президент Буш тепер, після того, як Пекін удався до насильства в Тибеті, від поїздки в серпні на Олімпіаду до Китаю, Кейсі відповів: «Вам краще дізнатися про це в Білому домі».

Нагадаємо, що в понеділок китайські солдати прогнали по вулицях столиці Тібету Лхасі десятки закутих у наручники людей, заарештованих за участь у масових безладах. Представники сил безпеки обшукують всі без виключення будинки у пошуках демонстрантів, що переховуються, за відсутності документів жителів негайно заарештовують.

За твердженням китайської влади, під час хвилювань загинуло не більше 16 чоловік. Як стверджується, в жертвах винні самі демонстранти – війська не стріляли по натовпу. Уряд Тібету у вигнанні, проте, стверджує, що вбито близько 80 чоловік. В умовах, коли в’їзд до Тібету журналістам заборонений, отримати достовірну інформацію украй складно. Як повідомив губернатор Чампа Пхунтсок, в Тібетському автономному районі було здійснено більше 300 підпалів, проте тепер ситуація взято під контроль – школи і держустанови вже повернулися до нормальної роботи.

Згідно з офіційною позицією КНР, Тібет є невід’ємною частиною країни. Проте, у ряді країн Заходу, не дивлячись на офіційне визнання цього підходу, існує лобі «ПроТібету», що вважає, що Тібет, який був раніше незалежною державою, незаконно окупований китайськими військами з 1951 року.

У самому Пекіні заявляють, що готові до діалогу з духовним лідером Тібету Далай-ламою XIV у випадку, якщо він відмовиться від прагнень до незалежності регіону і звинувачують його в організації безладів у Лхасі.

Про це у вівторок заявив прем’єр Держради КНР Вень Цзябао. За його словами, «існує достатньо фактів і безліч доказів того, що безлади були заздалегідь підготовлені і організовані під безпосереднім контролем кліки далай-лами». «Те, що вони намагаються переконати в тому, що це була мирна демонстрація, а не спроба досягти незалежності, є нічим іншим, як брехнею», – відзначив він. Він закликав оцінювати те, що відбувається з позиції «зробленого, а не сказаного» Далай-ламою.

Глава уряду відзначив, що інцидент, що відбувся, в результаті якого «загинули безневинні громадяни, порушив громадський порядок у Лхасі, завдав збиток жителям міста».

Прем’єр Держради КНР також назвав брехнею вислови далай-лами про «культурний геноцид» у Тибеті. «З моменту мирного звільнення Тібету, особливо з початку проведення там демократичних реформ, цей район стає все більш розвиненим», – заявив сьогодні глава уряду на прес-конференції після закінчення роботи щорічної сесії Всекитайських зборів народних представників.

Разом з тим, як відзначив глава уряду, Китай готовий до відкритого діалогу з Далай-ламою у випадку, якщо він відмовиться від прагнень до незалежності регіону. «Ми багато разів заявляли, що якщо Далай-лама припинить розкольницьку діяльність …, ми завжди готові відкрити двері для переговорів», – сказав він.

Вень Цзябао заявив, що «ця позиція незмінна», але «недавні події показують, що позиція Далай-лами по цих ключових питаннях не змінилася».

Він особливо підкреслив, що всі дії, зроблені місцевою владою для наведення ладу в Лхасі, проводилися «відповідно до закону».

Мирні виступи в Лхасі почалися ще 10 березня, а 14 числа спалахнули хвилювання. Для їх придушення китайська влада направила в місто близько 200 вантажівок, в кожному з яких було по 40-60 озброєних солдатів. У неділю насильство перекинулося на сусідню провінцію Сичуань – в зіткненнях з поліцією в місті Аба загинуло сім чоловік. Маніфестації Тибету також почалися в провінції Ганьсу. Як стверджує китайська влада, безлади спровокувала «кліка Далай-лами» – духовного лідера буддистів Тибету, що живе у вигнанні.

Демонстрації солідарності з Тібетом пройшли і в інших країнах – від сусідньої Індії до США і деяких держав Євросоюзу. Багато їх учасників відкрито закликали до бойкоту літньої Олімпіади в Пекіні, проте МОК і уряди країн світу відмовилися пов’язувати проведення Ігор з ситуацією в області прав людини в Китаї.

Нагадаємо, що сам Далай-лама також відмовився закликати до бойкоту Олімпіади, закликав своїх прихильників відмовитися від насильницьких методів боротьби і заявив, що його метою є не незалежність, а лише широка автономія Тібету.

You must be logged in to post a comment.