Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Внесіть поправки, будь ласка!

ТимошенкоУкраїна знову в бій!

Юлія Тимошенко вимагає серйозно змінити угоду «Газпрому» і «Нафтогазу», пише Время новостей

Уряд України не став схвалювати текст угоди, яку «Газпром» і «Нафтогаз» завізували минулого тижня. Після засідання Кабінету Міністрів прем’єр Юлія Тимошенко повідомила, що документ розглянуто і лише прийнято за основу. «Ми вважаємо, що переговорний процес повинен продовжуватися – заявила вона. – Ті зауваження, які сформував сьогодні уряд, повинні бути враховані». «Газпром» вчора відмовився від коментарів до отримання офіційного сповіщення з Києва. Але, судячи з озвучених пані Тимошенко поправок, як мінімум дві з них не можуть влаштувати російський концерн категорично. А саме: надання йому квоти на прямий продаж газу на українському ринку тільки на 2008 рік (у тексті угоди мова йде про довгостроковеу право) і виключення пункту про зобов’язання «Нафтогазу» з транзиту і зберігання газу компанії RosUkrEnergo, яка поки є ексклюзивним постачальником імпортного газу в Україну. Якщо «Газпром» відстоюватиме свої інтереси на ринку до кінця, а Юлія Тимошенко не відмовиться від цих поправок, Москва і Київ знов опиняться в стані газової війни. Адже газ продовжує йти в Україну без контрактів і без оплати.

На початку березня «Газпром» скоротив постачання газу для потреб України спочатку на 25%, а потім ще на стільки ж, мотивуючи це неконструктивною позицією українського уряду на переговорах за новою схемою газопостачання республіки і небажанням оформляти імпорт відповідно до чинних контрактів. Після цього глава «Нафтогазу» Олег Дубина у телефоній розмові обговорив з головою правління «Газпрому» Олексієм Міллером принципи врегулювання ситуації. Обмеження було знято, українські і європейські споживачі (отримують левову частку російського газу транзитом через Україну) не постраждали. А 12 березня держконцерни зафіксували домовленості на папері.

У тексті угоди «Про розвиток співпраці в газовій сфері» сказано, що покупцем всього обсягу імпортного газу стане «Нафтогаз України». Ціна на російсько-українському кордоні залишається такою, як була раніше – 179,5 дол. за тисячу кубометрів. А «Газпром» у свою чергу отримає довгострокову квоту на продаж не менше 7,5 млрд. кубометрів газу безпосередньо на ринку, купивши цей обсяг палива у «Нафтогазу» з символічною (1 цент) надбавкою до ціни газу на кордоні.

Проте угода так і не вступила в силу, оскільки за ініціативою української сторони має бути схвалена Кабміном Юлії Тимошенко. Враховуючи характер поправок з боку уряду, вона може так і не отримати законної сили.

Перше зауваження пов’язане з тим, що текст угоди передбачає збереження у вигляді постачальника компанії трейдера RosUkrEnergo (спільне підприємство «Газпрому» з українськими бізнесменами Дмитром Фірташем і Іваном Фурсиним). Терміни укладання прямого контракту між «Газпром експортом» і «Нафтогазом» не визначені, але в неофіційних коментарях в російському концерні говорили, що перехідний період займе декілька місяців, які потрібні для завершення всіх взаєморозрахунків з RUE (трейдер винен «Газпрому» понад 2 млрд. дол.). Пані Тимошенко вимагає обмежити існування RUE в схемі березнем і вже з 1 квітня перейти на прямі відносини між «Газпромом» і «Нафтогазом», що буде складно зробити навіть технічно.

Але все таки це не є принциповою позицією для російської сторони. «Друге зауваження, яке буде сформовано і буде в ухвалі уряду, полягає в тому, що 7,5 млрд. кубометрів природного газу постачатиметься не щорічно впродовж всього життя, а так, як передбачає справжня угода – тільки на один рік, поки зберігаються постачання середньоазіатського газу за такою ціною», – підкреслила Юлія Тимошенко. Тим часом гарантії «Нафтогазу» і українського уряду надати «Газпрому» довгострокове право продавати газ кінцевим промисловим споживачам у розмірі 7,5 млрд. кубометрів (чверть ринку постачань газу промисловості) є найважливішим завоюванням для російського концерну. Обмежити дію квоти одним роком означає здати всі позиції. Адже діюча досі схема (з компанією «Укргазенерго», що імпортувала увесь газ і що реалізовувала його на ринку) постачань гарантувала «Газпрому» ту ж чверть промислових споживачів України на тривалий період, хоча контроль був опосередкованим. Якщо ж поправка пані Тимошенко пройде, то зберегти хоч би яку-небудь частку українського ринку наступного року «Газпрому» буде непросто. Враховуючи, що середньоазіатські постачальники мають намір підняти відпускні ціни на газ «Газпрому» до європейського рівня, у російського концерну для України вже не буде такого козиря, як пільгова ціна, а тому в обмін на доступ до ринку доведеться щось запропонувати «Нафтогазу».

Крім того, уряд України вимагає відмінити пункт про транзит і відбір газу з підземних сховищ для RosUkrEnergo, щоб не підтверджувати наявні 25-річні контракти з цією компанією на транзит газу і використання українських сховищ. Правда, дане положення було вписане в угоду зовсім не для того, щоб зберегти за RUE довгу угоду щодо транзиту і зберігання, а як гарантія того, що «Нафтогаз» викупить у трейдера близько 5 млрд. кубометрів буферного газу, який в українські ПГС ще дуже давно закачав «Газпром». А в 2006 році, коли концерн вимагав від «Нафтогазу» повернути йому це обсяги або заплатити за європейськими цінами, конфлікт завершився тим, що газ викупив RUE і перед припиненням трейдерської діяльності в Україні, безумовно, зажадає від Києва заплатити за це паливо. У RosUkrEnergo ситуацію не коментують.

Пані Тимошенко розповіла і про переговорні плани з приводу постачань наступного року. «Ми вважаємо, що Україна і Росія в системі забезпечення України природним газом і здійснення транзиту її територією повинні працювати не в щорічних угодах, а в дострокових угодах не менше ніж на п’ять, а краще на десять років – заявила прем’єр. – Сьогодні уряд дав таке доручення – розробити стратегічну угоду про забезпечення України газом і здійснення транзиту російського газу територією України, яке повинне містити прогнозовану і об’єктивну політику щодо формування ціни на природний газ і транзит російського газу через територію України». Правда, вона не врахувала, що контракту з постачань газу наступного року зараз немає. А п’ятирічний договір між «Газпромом» і «Нафтогазом» на транспортування не менше 110 млрд. кубометрів за рік за ставкою 1,7 дол. за тисячу кубометрів на 100 км., який може переглядатися тільки з обопільної згоди сторін, повинен діяти до 2010 року включно.

Транзит природного газу територією України в 2007 році скоротився в порівнянні з 2006 роком на 10,4%, або на 13,3 млрд. кубометрів, до 115,2 млрд. кубометрів. Така інформація міститься в матеріалах Міністерства палива і енергетики, підготовлених до слухань «Енергетична безпека України», організованим комітетом Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони. “Нафтогаз України” в 2007 році забезпечив для “Газпрому” транзит 103,6 млрд. кубометрів газу, зокрема в країни Європи – 100,6 млрд. кубометрів, для RosUkrEnergo AG (Швейцарія) – 11,6 млрд. кубометрів, зокрема з ПХГ України – 5, 6 млрд. кубометрів. Транзит газу через Україну в країни Європи, за даними «Укртрансгазу», минулого року скоротився на 1,5% (на 1,7 млрд. кубометрів) в порівнянні з позаминулим роком, до 112,1 млрд. кубометрів. Транзит газу до країн СНД склав 3,1 млрд. кубометрів – у 4,8 разу (на 11,7 млрд. кубометрів) менше, ніж в 2006 році.

You must be logged in to post a comment.