Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Боротьба за владу в Україні вилилася в скандал навколо голови Секретаріату Президента.

БалогаАпогей цинічності.

Скандал, який розпочався в кінці минулого тижня, в оточенні президента Віктора Ющенка здатний вже найближчим часом змінити розклад сил в системі української влади, пише Независимая газета.

Політологи сперечаються про те, посиляться чи ослабляться позиції президента, якщо від нього відвернеться частина блоку Наша Україна – Народна самооборона. Прем’єр Тимошенко виграє у будь-якому випадку, вважають експерти.

Скандал виник через те, що частина пропрезидентської фракції в парламенті зажадала від Ющенка звільнити голову Секретаріату Президента Віктора Балогу, який ще в січні без пояснення причин вийшов зі складу пропрезидентської партії Наша Україна. Припускають, що Балога зайнявся підготовкою до створення нової пропрезидентської партії – до наступних виборів голови держави.

Керівник Секретаріату не коментує ці чутки, хоча з кожним місяцем стає все більш публічною і помітною фігурою в українській політиці. «Віктор Балога критикує майже будь-яке рішення або дію уряду. Навіть опозиція ставиться набагато м’якше до Юлії Тимошенко. При цьому незрозуміло, чи то голова Секретаріату виступає від свого імені, чи то заганяє прем’єра в кут, діючи за дорученням президента», – сказали НГ у Центрі ім. Разумкова.

Депутат від пропрезидентської фракції Ярослав Кендзер в інтерв’ю інформагентствам уточнив: «Незрозумілі заяви Балоги від імені президента лягають на Ющенка. Соціологічні дослідження фіксують катастрофічно низький рейтинг Віктора Андрійовича. Для того, щоб підняти імідж президента, потрібно прибрати з його Секретаріату особу, яка викликає алергію у всіх». У цьому місяці соціологічні служби вперше зафіксували перше місце Юлії Тимошенко в так званому президентському рейтингу.

І політологи, і окремі депутати припускають, що саме прем’єр керувала депутатами з групи Народна самооборона (входить до складу пропрезидентської фракції), які зажадали від Ющенка звільнити Балогу. Проте представник депутатської групи Тарас Стецьків спростовує це. Він стверджує, що єдиною причиною протесту стало незаконне і неконструктивне «посередництво» керівника Секретаріату між президентом і його фракцією. «Проблема коаліції полягає в тому, що в ній не два учасники, а три: фракції Блоку Юлії Тимошенко, Нашої України – Народної самооборони» і Секретаріат Президента», – сказав Стецьків.

У минулий четвер члени пропрезидентської фракції під час зустрічі з Ющенком спробували добитися відставки Балоги. Зустріч проходила в закритому режимі, проте деякі її учасники неофіційно повідомили, що президенту поклали на стіл документи, які свідчили про зловживання голови Секретаріату Президента. Давид Жванія розповів журналістам, що Ющенко обурився поведінкою депутатів: «Президент сказав: ви погано розумієте тенденції і процеси, що відбуваються в парламенті. Ви повинні слухати те, що говорить Балога. Балога – це я». Днем пізніше до президента була запрошена Юлія Тимошенко, проте ні вона, ні президент не коментують зміст розмови.

«Президент не сліпий, він і так знає, що робить керівник Секретаріату, і швидше за все санкціонує дії Балоги», – вважає представник організації Комітет виборців України Олександр Черненко. Він зазначив, що Балога потрібен Ющенку, щоб виступати своєрідним громовідводом: «Тільки на початку передвиборчої кампанії, не раніше осені, Балога візьме на себе весь негатив і, очистивши таким чином президента, піде у відставку». Черненко вважає, що це може відбутися синхронно з відставкою уряду: «Восени посиляться інфляційні тенденції, накопичиться необхідна суспільна невдоволеність урядом».

Політолог Костянтин Бондаренко згоден, що президент не зрадить Балогу. А політолог Андрій Єрмолаєв додає, що депутати поставили президента в складне становище: прийнявши їх ультиматум, Ющенко підтвердить, що він слабка політична фігура; відмовивши – підштовхне частину своєї фракції до зближення з Блоком Юлії Тимошенко. Втім, помаранчева коаліція вже де-факто не існує, зазначає Олександр Черненко.

You must be logged in to post a comment.