Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Провал приватизаційних планів уряду не дозволить виконати бюджет.

Приватизації не будеПриватизації не буде?

Ющенко напередодні 100 днів уряду зробив Тимошенко неприємний сюрприз, пише журналістка Тетяна Івженко на сторінках сьогоднішнього числа російської Независимой газеты.

В Україні назріває черговий гучний скандал: Фонд держмайна за опосередкованої підтримки президента Ющенка намагається зірвати приватизаційні плани уряду Тимошенко. Це ставить під погрозу і виконання бюджету-2008, і політичні плани прем’єра-2010.

Учора Юлія Тимошенко раптово скасувала поїздку, яку планував Віктор Ющенко у Крим. Прес-служба уряду відразу ж уточнила, що мова йде не про демарш прем’єра, а тільки про завантаженість робочого графіка Тимошенко напередодні святкування 100 днів її кабінету міністрів. Однак урочистості були затьмарені ще в понеділок: глава Фонду держмайна (ФДМ) Валентина Семенюк заявила, що не має наміру виставляти на продаж стратегічні підприємства – 67,79% акцій “Укртелекому”, 99,52% Одеського припортового заводу (ОПЗ), 75,25% “Турбоатома” і пакети шести обленерго. Раніше уряд запланував їхню приватизацію на першу половину року.

Семенюк, яка виступає проти продажу найбільших держпідприємств, підкріпила свою позицію авторитетними думками. Вона повідомила, що Антимонопольний комітет визнав перераховані підприємства державними монополістами. “А 6 березня на засіданні Ради нацбезеки та оборони (РНБО) президент Віктор Ющенко заборонив урядові проводити приватизацію стратегічних підприємств до затвердження держпрограми приватизації, якщо наслідком цього буде монополізація відповідного ринку товарів”, – підкреслила Семенюк.

Ющенко фактично підтримав главу ФДМ в конфлікті з урядом. У понеділок під час чергової щотижневої зустрічі з Юлією Тимошенко і керівником парламенту Арсенієм Яценюком президент нагадав, що ще 15 лютого РНБО поставила уряду вимогу до квітня підготувати концепцію і держпрограму приватизації, а тільки після цього приступати до підготовки продажу окремих об’єктів. “Я не прихильник хаотичної приватизації. Політика приватизації повинна відповідати національним інтересам”, – нагадав Ющенко. Ще в лютому він гостро розкритикував плани витратити приватизаційні гроші на соціальні потреби: президент вважає, що продаж стратегічних об’єктів повинна принести Україні “капітал розвитку”.

Працівники ФДМ стверджують, що причиною занепокоєння президента став оприлюднений членами уряду Тимошенко намір спрямувати з майбутніх приватизаційних доходів близько 8,5 млрд. грн. (приблизно 1,6 млрд. дол.) на фінансування дефіциту держбюджету, а ще 12 млрд. грн. (близько 2,4 млрд. дол.) – на виплати вкладникам Ощадбанку СРСР.

У понеділок Ющенко нагадав, що РНБО вирішила не проводити приватизацію підприємств, що представляють стратегічні галузі (ПЕК, оборонно-промисловий комплекс, транспорт і ЖКХ), поки уряд не затвердить довгострокові програми розвитку кожної з них. Нагадування пролунало відразу після того, як уряд минулого тижня включив у приватизаційний перелік чотири теплові енергогенеруючі станції – “Дніпроенерго”, “Донбасенерго”, “Західенерго” і “Центр-енерго”. Хоча дотепер в Україні взагалі не проводилася приватизація енергогенеруючих потужностей, чиновники кабінету міністрів Тимошенко повідомили про готовність виставити на продаж відразу по 60%+1 акція в кожному з перерахованих ВАТ.

Вчора українські чиновники не хотіли офіційно коментувати ситуацію. Однак джерела, близькі до уряду, не виключали, що Юлія Тимошенко проігнорує думку ФДМ і спробує провести приватизацію. Член пропрем’єрської фракції у Верховній Раді, представник спеціальної парламентської контрольної комісії з приватизації Валерій Писаренко пояснив журналістам, що уряд може “самостійно провести конкурс, а гроші зараховувати на рахунки Мінфіну, а не ФДМ”. За його словами, у першому кварталі цю методику можуть випробувати при продажі Одеського припортового заводу.

В уряду нічого не вийде, тому що така схема незаконна, її легко оскаржити в суді, жоден інвестор не захоче ризикувати і приватизаційні конкурси просто проваляться, упевнений директор Міжнародного інституту приватизації Олександр Рябченко. Політолог Кость Бондаренко додає, що неминучий провал приватизаційних планів уряду не дозволить виконати бюджет. “Це може вже під кінець року знизити рейтинг Тимошенко. А саме на той час почнеться президентська передвиборна кампанія”, – говорить він. Наступні вибори президента в Україні заплановані на січень 2010 року.

You must be logged in to post a comment.