Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Переговори з урегулювання статусу Косова.

КосовоБалканський детонатор.

10 грудня «трійка» міжнародної контактної групи у складі Євросоюзу, США і Росії завершує переговори з урегулювання статусу Косова. Результатом цієї роботи буде передана у Раду Безпеки ООН доповідь. Власті Косова вже заявили, що, незалежно від ухвалених рішень, незалежність краю буде оголошено вже в грудні 2007 р.

Балкани традиційно є «пороховою бочкою» Європи, зберігши таке реноме і в XXI столітті. Наразі цей регіон знову приковує до себе пильну увагу світовій громадськості через спроби Косова здобути незалежність.

Витоки сучасної кризи в Косовому багато істориків вбачають у подіях середини ХХ століття, коли югославський уряд на чолі з І. Б. Тіто, прагнучи до об’єднання з Албанією, дозволив албанцям, що опинилися в ході Другої світової війни на території Югославії, залишитися в Косові.

Відзначаючи цей факт, водночас слід визнати, що причину розбрату між сербами та албанцями все ж таки було закладено дещо раніше.

У 1912-1913 роках на карті Європи виникла незалежна албанська держава. Саме тоді на конференції послів найбільших держав у Лондоні були затверджені межі Албанії. Проте прикордонна лінія оперізувала не лише місця компактного проживання албанського населення, а й прив’язувалася до певних рельєфів місцевості. З цієї причини деяка частина албанців опинилася за межами етнічної держави, що надалі призвело до численних конфліктів між балканськими державами та албанською діаспорою. В першу чергу це стосувалося району Косова і Метохії (сербська назва краю).

Особливо яскраво албансько-сербське протистояння у своїх мемуарах описав албанський диктатор Енвер Ходжа. Він розповідав, що: «наприкінці ХІХ століття внаслідок захоплення Сербією, Чорногорією і Австро-Угорщиною областей Косова було силоміць виселено близько 300 тис. албанців, що викликало найлютішу ненависть і підняло всю країну на боротьбу за відсіч і османів, і «шкяу» (сербів і чорногорців), які були гірші османщини…».

You must be logged in to post a comment.