Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Неприємний сюрприз чекає вищі навчальні заклади.

Іван ВакарчукВищі навчальні заклади перейдуть на “мову”.

З українських вузів зникне російська мова. Звільнити вищу школу від російської мови обіцяв міністр освіти і науки України Іван Вакарчук. З такими підвищеними зобов’язаннями учений-чиновник має намір справитися за три роки

“Без істерії з однією та іншої сторони російську мову треба забрати з вузів, що і буде зроблено”, – заявив Іван Вакарчук на зустрічі з журналістами. За його словами, в Україні йде прихована “русифікація”. Майже в половині вузів викладання ведеться російською мовою, що суперечить конституції. “Державною мовою в Україні є українська. Викладання у вищих учбових закладах повинне вестися українською мовою”, – констатував Вакарчук. “Погляньте, що відбувається у вищому учбовому закладі. Дитина, яка вчилася в українській школі, приходить у вищий учбовий заклад, а йому читають лекції не українською мовою. Це і є прихована русифікація, оскільки йдеться про викладання в більшості випадків російською мовою”, – пояснив міністр.

Російськомовних викладачів і студентів міністр має намір змусити перейти на українську. Виключення буде зроблено тільки для літніх відомих професорів, яким, визнає Вакарчук, буде важко використовувати “мову”.

В успіх задуманої справи Вакарчук повірив після того, як відомчі дослідження показали готовність 75 відсотків випускників шкіл пройти тестування українською мовою. Втім, трактувати ці дані можна по-різному. Цифри показують, що тестуватися українською не хочуть не тільки учні російськомовних шкіл (близько 18 відсотків від загального числа за офіційною статистикою), але і україномовних. Це означає, що або фактично випускників, що говорять російською значно більше (щонайменше ті ж 25 відсотків), або в українських школах проблеми з викладанням української. Сумнівно, що фізик-теоретик не відзначив таких розбіжностей в цифрах. До того ж міністр не враховує, що тестування, де досить прочитати запитання і відзначити один з варіантів відповіді, відрізняється від самого процесу навчання.

Неприємний сюрприз чекає не тільки на викладачів, яким, – і міністр це розуміє – нікуди подітись, але і на абітурієнтів. Через два роки, за словами Вакарчука, тестування та іспити під час вступу прийматимуться виключно українською. Це правило буде поширено і на учнів російськомовних шкіл, що мають сьогодні право вибору. Раніше Вакарчук визнавав, що посилена українізація освіти призведе до відтоку молоді з країни. Російськомовні випускники вступають в іноземні, зокрема російські вузи. До того ж половина з них, за оцінками міністра, отримавши диплом, на батьківщину не повертається. Проте, замість того щоб спробувати утримати молодих українців удома, міністр тільки пришвидшує процес. Третій закон Ньютона – сила дії рівна силі протидії – на думку Вакарчука, в суспільстві не діє.

You must be logged in to post a comment.