Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

У парламентській республіці не може бути президент, який всенародно обирається.

ЯценюкЯценюк “зловив” Тимошенко на помилці і радить прочитати “Теорію права”.

Спікер Верховної Ради Арсеній Яценюк звертає увагу на те, що в парламентській республіці президент не зможе обиратися громадянами України на загальних виборах.

Про це він заявив журналістам 17 квітня, коментуючи заяву прем’єр-міністра Юлії Тимошенко про доцільність існування в Україні парламентської форми правління, повідомляє УНІАН.

“У парламентській республіці не може бути президент, який всенародно обирається. Потрібно читати книжку, яка називається “Теорія держави і права”, – підкреслив Яценюк.

Він наголосив, що коли голова держави обирається на всеукраїнських виборах, ця форма правління називається парламентсько-президентською.

“Тому бажано політичну дискусію формувати виключно в юридичному аспекті, а не з точки доцільності форматування Конституції під ту або іншу особу”, – заявив спікер.

Нагадаємо, напередодні український прем’єр виступила на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи в Страсбурзі, де заявила, що ідеальною формою державного устрою для України є парламентська республіка “як це характерно для європейських держав”.

При цьому Юлія Тимошенко зазначила, що “не хотіла б, щоб мої слова розуміли як ліквідацію посади президента або його всенародних виборів. Але більшість повноважень має перейти до парламенту як до ефективнішої і демократичнішої структури”.

Як відомо, парламентська республіка (в Європі це, наприклад, Італія, Фінляндія, Німеччина, Греція тощо) характеризується проголошенням принципу верховенства парламенту, перед яким уряд несе всю повноту відповідальності за свою діяльність.

Голова держави в таких республіках, як правило, обирається парламентом або спеціально утворюваною ширшою колегією, що включає разом з членами парламенту представників суб’єктів федерації або представницьких регіональних органів самоврядування.

В Італії, наприклад, президент республіки обирається членами обох палат на їх спільному засіданні, але при цьому у виборах беруть участь по три представники від кожної області, обрані обласними радами.

Проте, голова держави при такій формі правління володіє досить широкими повноваженнями. Він оприлюднює закони, видає декрети, має право розпускати парламент, формально призначає голову уряду (тільки голову партії, що перемогла на виборах), є головнокомандуючим збройних сил, має право амністувати засуджених.

Прем’єр-міністр формально призначається президентом, але це може бути тільки голова фракції, що має парламентську більшість, і не обов’язково голова партії, що перемогла. Уряд вповноважений керувати державою лише тоді, коли він користується довірою парламенту.

You must be logged in to post a comment.