Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Газове питання досі не вирішене.

Газове питанняВійна ультиматумів.

Дочірня структура Газпрому не одержала ліцензію на діяльність в Україні, пише в сьогоднішньому номері НГ кореспондент Тетяна Івженко.

Україно-російські газові переговори, які відбулися у вівторок у Москві, завершилися провалом, хоча жодна зі сторін привселюдно це не визнає. Ще у вівторок увечері представники Газпрому неофіційно підтвердили, що сторони фактично обмінялися ультиматумами і розійшлися до середи. Але вчора прес-секретар Нафтогазу Валентин Землянський запевнив НГ, що українська делегація повернулася в Київ і дату продовження переговорів не визначено.

Землянський стверджує, що жодних скандалів у Москві не було. За його словами, головним завданням керівника Нафтогазу Олега Дубини, який особисто очолював українську делегацію, була презентація пропозицій Києва щодо довгострокового співробітництва з Газпромом. Раніше йшлося про те, що Україна пропонує закріпити певні рамки співробітництва на період 2009-2012 років. А прем’єр Юлія Тимошенко неодноразово акцентувала увагу на тому, що українська сторона має намір домогтися поступового підвищення цін на газ до європейського рівня.

Джерела, близькі до переговорного процесу, стверджують, що Газпром не пішов на поводу в української делегації, а висунув свої умови. Нібито російська сторона зажадала від української спочатку оплатити всі борги за постачання газу в поточному році, а вже потім переходити до обговорення довгострокової стратегії співробітництва. Крім того, за даними тих же джерел, Газпром запитав у Нафтогазу про гарантії одержання до 1 травня ліцензії на постачання газу українським споживачам для дочірньої структури російської монополії, компанії Газпромсбыт-Украина, реєстрація якої в Києві тільки завершилася.

У Національній комісії регулювання електроенергетики (НКРЕ) України, яка видає ліцензії на таку діяльність, учора НГ сказали, що Газпромсбыт-Украина справді ще не одержала ліцензію. Співробітник НКРЕ пояснив, що такі питання вирішуються на чергових засіданнях комісії, що призначено на 24 квітня. Але співрозмовник НГ сумнівався в тому, що компанія встигне зібрати необхідні документи. У такому випадку заявка Газпромсбыт-Украины може бути розглянута в травні.

Нюанс полягає в тому, що, повернувшись у вівторок з Москви, керівник Нафтогазу повідомив пресі, що вже з 1 травня дочірня структура Газпрому буде постачати газ окремим українським промисловим підприємствам. Причому майже всі названі Дубиною заводи належать або контролюються співвласником компанії РосУкрЕнерго Дмитром Фірташем. Джерела НГ стверджують, що питання захисту бізнес-інтересів Фірташа в Україні стало частиною вимог Газпрому. Представники Газпрому цю інформацію категорично спростовують. Але Юлія Тимошенко недавно заявила, що саме на вимогу російської сторони в березні було прийняте рішення залишити Росукренерго в схемі газозабезпечення України.

Однак в близьких до Фірташа хімічних підприємствах в Україні почалися проблеми. У вівторок представники заводу Рівнеазот пікетували Нафтогаз України. Справа в тому, що українська державна компанія зобов’язала підприємства розірвати контракти на постачання газу з інший структурою-посередником Укргазенерго й укласти нові договори з дочірньою структурою Нафтогазу, компанією Газ України. На початку тижня це зробили 138 найбільших промислових підприємств. Інших Нафтогаз попередив про відключення газу.

Учасники пікету пояснили, що вони підписали довгострокові контракти на співробітництво з компанією УкрГазЕнерго. Нові договори, які запропонував Газ України, припускають у квітні підвищення ціни – на 34 дол. за 1 тис. куб. м. Крім того, представники окремих підприємств сумніваються в тому, що Нафтогаз пропонує їм купувати газ законно: оскільки українська компанія не оплатила постачання, то не має права розпоряджатися ними, пояснюють вони. Ситуація могла б проянитися, якби новим постачальником газу для протестуючих підприємств стала дочірня структура Газпрому.

You must be logged in to post a comment.