Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Владою обмірковуються можливі варіанти запобігання сезонного подорожчання харчів у звъязку з цьогорічною спекою

Подорожчання харчів. Про це сьогодні говорять і на автобусних зупинках, і в кабінетах влади. Літня спека позначилася на врожаях не лише в Україні, а й в усьому світі. Вартість збіжжя йде вгору. Не пасуть задніх і українські базари: там підвищують ціну на борошно, а також на продукти із зерна. Приміром, у сусідній Росії почалася справжня продуктова паніка через неврожай і пожежі. Там у багатьох регіонах лише за останній тиждень різко зросли роздрібні ціни на молоко, гречану крупу, хліб і багато видів овочів.

В Україні таких проблем немає, але тут уже думають, як запобігти можливому подорожчанню. До прикладу, влада може обмежити імпорт зерна. Чи запроваджувати  квоти, Кабмін вирішуватиме вже цієї середи. Якщо ініціативу Міністерства аграрної політики підтримають, продаж за кордон пшениці та ячменю обмежать до кінця року. Це має допомогти наситити власні ринки дешевим збіжжям і зупинити ціни, з’ясувала Тетяна Кухоцька.

В Україні дорожчають харчі. Винні в усьому спека та міжнародний ринок. Наприклад, ціна цієї пшениці підскочила на третину через неврожаї у Канаді та Росії. Хоч українські врожаї виявилися теж меншими, ніж планували, але зерна досить. Тепер  український колосок хочуть купити всі.

Володимир Русанов, завідувач відділу Миронівського інституту пшениці:

- Якщо порівняти цей рік із минулим та позаминулими роками, коли ми зібрали нормальний урожай зернових, то в цьому році ми не добрали 20 – 30 центнерів зерна з гектара.

Тетяна Кухоцька, журналіст:

- В Україні пшениця подорожчала на 30 відсотків. Першими на це зреагували ринки. Ось на цьому київському базарі ціна кілограма борошна підвищилася на 2 гривні порівняно з минулим тижнем.

Подорожчання зерна позначиться передусім на вартості борошна та макаронів, до якої додасться ще 10-15 відсотків, а це близько гривні в остаточній ціні. Наступними будуть м’ясо та молоко. Зерном годують тварин. Отож, і тут слід чекати подорожчання, але незначного – 1-2 відсотки. В ціні м’яса це також додаткова гривня-дві. Реальність прогнозів економістів щодо зернового впливу на внутрішній ринок можна побачити на цінниках.

Поки що не подорожчав соціальний хліб. У спеку люди купують його менше. А от що холодніше, то попит на таку їжу більшає.

Керівництво країни вже відгукнулося на перші розмови про можливе осіннє подорожчання харчів.

Віктор Янукович, Президент України:

- Відносна стабльність цінова на хлібному ринку буде. Можливо, буде невеличке подорожчання, але ми будемо робити все для того, щоб його не відбулось.

В уряді розробили цілу програму, щоб ціни не рванули вгору. Оскільки на ціну більшості харчів впливає вартість пшениці, то її і робитимуть дешевшою. У Кабміні хочуть обмежити вивезення зерна на продаж за кордон. Таким чином наповнити внутрішній ринок. Далі з державних запасів за зниженою ціною продаватимуть муку пекарям. В Аграрному фонді звітують: на ці потреби є вже понад мільйон тонн збіжжя.

Олександр Лавринчук, заступник директора Аграрного фонду України:

- Щомісячно ми реалізовуватимемо, будемо реалізовувати хлібопекарським підприємствам щомісяця біля 43 тисяч тонн, з них 38 – пшеничного і 5, майже 5 з половиною, – борошна житнього.

Ще один крок – стримувати ціну хліба адміністративними методами.

Ельдар Газізулін, економічний експерт:

- Регулювати націнки на певні види соціальних продуктів дійсно були, і не скажу, що вони були вдалими. Знову ж таки, їм, як правило, слідують великі торговельні мережі, але всіх примусити робити таку надбавку дуже важко.

Ще один чинник, який чи не найбільше провокує підвищення цін – ажіотаж покупців. У Росії розмови про малі врожаї та майбутнє подорожчання харчів уже призвели до черг і реального здорожчання їжі. В Україні, навіть попри аномальну погоду, врожаї такі, що зерна та інших продуктів досить і для внутрішнього ринку, і для продажу за кордон.

You must be logged in to post a comment.