Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

Чому проводився обшук у приміщеннях Національного музею-меморіалу “В’язниця на Лонцкого”?

1181556426.jpgОгляд у приміщеннях Національного музею-меморіалу “В’язниця на Лонцкого” у Львові Служба безпеки України проводила у рамках розслідування кримінальної справи за фактом замаху на розголошування співробітником СБУ державної таємниці. “Тривіальну ситуацію хтось намагається використати як штучний мотив для неконструктивної критики української спецслужби і перевести її у політичну площину”, – зокрема йдеться у повідомленні прес-центрі СБУ, текст якого є у ЛІГАБізнесІнформ.

За даними спецслужби, дії співробітника СБУ розглядаються виключно у кримінальній площині: “Сталося запобігання спробі передачі третім особам співробітником СБУ документів, які є власністю держави і охороняються законами”.

До того ж у прес-центрі уточнили, що стаття 190 Кримінально-процесуального кодексу визначає право слідчого вилучати під час процесуальних дій матеріали, документи, предмети, які мають значення для судочинства у кримінальній справі.

У СБУ називають абсурдними заяви про те, що унікальні матеріали зі свідченнями жертв політичних репресій, що були у вилучених слідством комп’ютерах, будуть “втрачені назавжди”. Співробітники Архіву СБУ, включені до складу експертної групи, – досвідчені вчені з великим досвідом роботи з унікальними документами, які є “безумовним надбанням нашої історії”. Зараз проводиться експертиза, після чого всі вилучені матеріали будуть повернені у музейний фонд львівського меморіалу “В’язниця на Лонцкого”.

Коментуючи інформацію про те, що обшук у приміщеннях музею був несанкціонованим, у СБУ зазначили: “Музей перебуває на балансі СБУ, утримується за рахунок бюджету СБУ, його працівники, зокрема його директор пан Забілий, отримують зарплату в СБУ. Більше того, сама назва – Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів “В’язниця на Лонцкого” Служби безпеки України – наголошує відзначене вище. Заяви про те, що СБУ “несанкціоновано” обшукала власне приміщення, звучать абсурдно”.

“Позиція СБУ з відновлення історичної правди – незмінна, особливо коли йдеться про повагу пам’яті мільйонів невинних жертв політичних репресій, які були на нашій землі у XX сторіччі. Тому необґрунтовані заяви про неначе б згортання роботи у цьому напрямі і “пригнічення” істориків вводять в обману українських громадян і міжнародне співтовариство”, – наголосили у СБУ.

Нагадаємо, Національний музей “В’язниця на Лонцкого” у Львові (колишня в’язниця КДБ і гестапо) – це один із двох таких музеїв у Східній Європі. Другий є у Вільнюсі. У кінці цього року музей повинен був відкрити експозицію про переслідування дисидентів.

Вчора Центр досліджень визвольного руху повідомив, що у кабінетах істориків музею було проведено обшук. Вилучені два ноутбуки, жорсткий диск, відеосвідчення дисидентів, записані дослідниками у 2009-2010 роках, копії документів про дисидентів, накази керівництва МГБ від 1945 року, документи з львівського архіву колишнього КДБ. “Документи, що містять державну таємницю, не знайдені. Однак все вилучено поїхало на “додаткову експертизу” в центральний офіс СБУ”, – уточнили у центрі.

Раніше, 8 вересня, у Києві був затриманий історик-дослідник визвольного руху, директор музею “В’язниця на Лонцкого” Руслан Забілий. У Центрі досліджень визвольного руху стверджують, що його затримали за роботу з розсекреченими документами.

You must be logged in to post a comment.