Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

“Партія влади перетворилася на партію опозиціонерів”.

В. СівковичВ.Сівкович: перебування в опозиції корисне для здоров’я.

Володимир Сівкович – депутат Верховної Ради, член Партії регіонів – був гостем п”ятничної інтерактивної програми Бі-Бі-Сі. Розмова з ним була здебільшого присвячена парламентським справам та політиці загалом. Втім не лише цьому.

За освітою пан Сівкович – військовий радіоінженер. У радянські часи кілька років працював у КДБ. Приблизно з 2000 року берез активну участь в українській політиці. Кілька разів поспіль обирається депутатом Верховної Ради.

З гостем студії розмовляв Богдан Цюпин.

Бі-Бі-Сі: Пане Сівкович, ви є чи не єдиним представником Партії регіонів, який виявив готовність розмовляти у прямому ефірі. Багато Ваших колег дали зрозуміти, що їм зараз не до цього. Вони що – у шоці через те, що їхня партія влади перетворилася на партію опозиціонерів?

В.Сівкович: Ні, все значно простіше: я – киянин, тоді як більшість депутатів нашої фракції – не кияни. Мабуть, по завершенні тижня їм треба було їхати додому.

Бі-Бі-Сі: Себто, жодних проблем через різкі зміни у статусі Партії регіонів немає? чи є?

В.Сівкович: Ну які тут можуть бути проблеми?! Навпаки. На мою думку, це навіть корисно для партії – те, що вона перейшла до опозиції. Бо в опозиції партії завжди згуртовуються і завжди очищаються. Випадкові люди відпадають, а сильні гуртуються для майбутніх перемог.

Бі-Бі-Сі: Але були ж і виступи Ваших колег у парламенті, які казали, що помаранчевої коаліції ніколи не буде, а Юлія Тимошенко ніколи не стане прем”єром. Втім, це сталося. Чи Ви думаєте, що у Вашої партії є одностайність у поглядах на те, що перебування в опозиції є корисним для здоров”я партії?

В.Сівкович: У даному випадку – так. Коли ми погодилися на дострокові парламентські вибори, вже тоді було зрозуміло, що уряду доведеться піти у відставку. Те, що нині Юлія Тимошенко прийшла в уряд і що постала нова коаліція – хай вона слабка і з незначною перевагою голосів, ще ні про що не говорить. Ця коаліція з 227 голосами якось працюватиме, навіть якщо протримається при владі 3-4 місяці. Питання лише в тім, чи зможе вона ефективно працювати? чи запровадить вона, бодай, якійсь реформи? чи зможе Тимошенко виконати забов”язання двох політичних сил – НУНС і БЮТ? Ось у цьому ми у Партії регіонів неоднозначні. Більшість з нас вважає, що у Тимошенко нічого не вийде.

Бі-Бі-Сі: А що є меншість, яка вважає інакше?

В.Сівкович: Меншість говорить, не треба квапитися з висновками. Треба подивитися на те, як працюватиме нова влада… Але якщо Партія не буде брати під контроль дії уряду, якщо вона не буде говорити де популізм і де реальна робота уряду, якщо Партія не буде вести активну роботу на захист своїх виборців і своєї половини України, яка фактично за нами стоїть, то тоді Тимошенко зможе, порушуючи закони або ще щось, виконати хоч якусь свою обіцянку. Але це призведе до економічної кризи…
Ця коаліція з 227 голосами якось працюватиме, навіть якщо протримається при владі 3-4 місяці. Питання лише в тім, чи зможе вона ефективно працювати? чи запровадить вона, бодай, якійсь реформи? чи зможе Тимошенко виконати забов”язання двох політичних сил – НУНС і БЮТ? Ось у цьому ми у Партії регіонів неоднозначні. Більшість з нас вважає, що у Тимошенко нічого не вийде.

Бі-Бі-Сі: Існує політична легенда, згідно з якою Ваша партія погодилася йти на вибори лише по тому, коли адміністрація президента пообіцяла утворити широку коаліцію. Цього, як ми бачимо, не сталося. Чи відомо Вам про таку домовленність?

В.Сівкович: Я не брав участі у тих переговорах, але не буду відкидати тверджень про те, що певні переговори з цього приводу велися. Президент Ющенко свого часу давав обіцянки не лише нашим представникам, а й народу України загалом про те, що він докладе усіх зусиль для того, щоби об”єднати Україну – і територіально, і політично. Точніше – територіально у політиці. Тому що Партія регіонів – це Схід і Південь. Помаранчеві сили – це Захід і Центр. І в цьому сенсі президент говорив про це…

Бі-Бі-Сі: Ви хочете сказати, що така обіцянка з боку президента була – а саме, що Партію регіонів не буде усунуто від влади після дострокових виборів?

В.Сівкович: Питання не у самій владі, а у створенні такого політичного союзу, який би об”єднав дві половини України.

Бі-Бі-Сі: Обіцянка виглядає зламаною, чи не так?.

В.Сівкович: Фактично, так воно й є.

Бі-Бі-Сі: Себто, Ви готові сказати, що адміністрація президента несе відповідальність за порушення передвиборчих домовленностей…

В.Сівкович: Я не казав “адміністрація президента”.

Бі-Бі-Сі: А хто тоді?

В.Сівкович: Я називав президента України. Я сам неодноразово чув у його виступах, що він буде об”єднувати Україну. Про це, зокрема, він говорив у Донецьку… Це була одна з причин, через які Партія регіонів пошла на вибори. По-друге, – згадайте період, коли країна фактично наближалася до кровопролиття. На Київ йшли внутрішні війська. Було неконституційне захоплення Генеральної прокуратури. Я якраз два дні провів там. Брав участь у переговорах з генералами Служби безпеки і Служби охорони, а тому знаю, які накази тоді віддавалися. Я бачив, як озброєні спецбійці Державної служби охорони перелазили через паркани і прямували до будинку прокуратури. Все це відбувалося на моїх очах. Я знаю також як зупинялися автобуси внутрішніх військ. Якщо за таких умов ми і надалі обстоювали непримириму позицію, спрогнозувати подальший розвиток подій було б просто неможливо. Тому Партія регіонів ухвалила рішення іти на вибори.

Запитання слухача: Я Ігор Хименець з Івано-Франківської області. Пане Володимире, хто з новопризначенних міністрів викликає в Вас найбільшу недовіру?

В.Сівкович: Можливо через обіцянки, які дала Юлія Тимошенко а можливо через щось інше, вони роблять ті ж самі помилки як і всі інші коаліційні уряди (уряд Януковича в тому числі). Керувати міністерствами призначають людей, які не є фахівцями. Майже всі члени нового уряду- це люди, які ніколи ніким не командували до того, як стали депутатами.

Бі-Бі-Сі: Наша слухачка Лідія Бабіна запитує кому потрібні аж два кабінети міністрів? Вона напевне має на увазі створення опозиційного чи тіньового кабміну.

В.Сівкович: Діючий кабінет міністрів – це той, на утримання якого тратяться гроші наших громадян. Він фінансується з держбюджету, і має біля одного мільярда гривень. Опозиційний кабмін не фінансується з держбюджету, він радше є громадською установою, призначеною для контролю над владою і в тому числі – для співпраці. Ми повинні відслідковувати будь-які “перегиби” чи там дискримінацію в разі, якщо вона буде по відношенню до нашого електрорату. А таке вже було, ми проходили це. Втім, ви можете замість “опозиційного уряду”, назвати це розподіленням повноважень усередині нашої партії.

Бі-Бі-Сі: Наш слухач Микола, з Києва, надіслав запитання таке – Володимире Леонідовичу, я давно спостерігаю за вашими виступами. Ви вирізняєтеся конкретикою і гострістю заяв. Спрогнозуйте розвиток України на найближчі п”ять років.

В.Сівкович: У нас може не вистачати часу для п”ятирічних прогнозів. Але дуже стисло, експромтом, я все ж таки спробую це зробити…Скажімо, зараз Тимошенко почне боротися за прямі міждержавні угоди з Україною по газу. Росіяни з першого лютого радше за все поставлять ціну 260-280 доларів за тисячу кубометрів. Як це відбувалося ми вже бачили два-три роки тому. Нова ціна на газ призведе до того, що хімічні наші заводи стануть коштувати приблизно в 10 раз менше, ніж вони коштують зараз. Так само знизиться капіталізація й інших підприємств. Для західних інвесторів це добре. Для України, для її бюджету та для народу України – ні. Західні, а також російські і можливо наші інвестори прийдуть і почнуть скуповувати ці підприємства. При цьому потрібен буде досить тривалий час – від 2 до 5 років – для перебудови тих підприємств. І цей період не буде великим проривом, про якій говорила Юлія Тимошенко.

Запитання слухача: Я Галина з Києва. Чи кадровий офіцер КҐБ СРСР продовжує працювати навіть тоді, коли розпався Союз? і кому Ви нині підпорядковуєтеся? Бо ж Ва напевне відомий вислів про те, що вчорашніх”кеґебістів” не буває.

В.Сівкович: Це ваші фантазії… У 1991 році, коли розпався Радянський Союз, я працював за кордоном. І наступного ж дня написав рапорт про переїзд до України. Я звільнився, а по приїзді в Україну я не працював у Службі безпеці жодного дня. Пенсію я не отримую, тому що мені не вистачило буквально кілька років. .. То був важкий вибір – або ти звільняєшся з роботи і їдеш працювати в Україну, розуміючи, що там вряд чи будеш і надалі працювати, або ти залишаєшся і працюєш далі в системі, а на Україну приїздиш раз на рік у відпустку. В мене немає у Росії жодного родича, тому думати багато чого не було потрібно. Що стосується того кому я підпорядковуюсь, – я підпорядковуюсь лише Українській державі, народу України і собі особисто. Більш нікому.

Бі-Бі-Сі: Як Ви думаєте, який шлях пройшла за роки незалежності Служба безпеки України?

В.Сівкович: На жаль, не найгарніший. Служба безпеки до сьогоднішнього дня працює за законом 1992 року. Тим часом за ці роки відбулися значні зміни у державі, зміни пріорітетів у національній безпеці, а законодавство не помінялося. А спроби змінити ту службу зсередини, без змін законодавства, ні до чого хорошого не приводять. СБУ поступово перетворюється зі спецслужби на суміш спецслужби і пропагандистської контори.

Бі-Бі-Сі: Ви свого часу висували свою версію касетного скандалу, який заплямував Леоніда Кучму. Чи і зараз в Україні прослуховуються всі і вся?

В.Сівкович: Заплямований був не лише Леонід Кучма, заплямована була вся держава. Зараз прослуховування, можливо, менше.

Бі-Бі-Сі: Але і нещодавно були повідомлення про прослуховування розмов грузинського і українського президентів, Тимошенко і Ющенка. Хто це робить і навіщо?

В.Сівкович: Це не обов”язково українська спецслужба чи хтось із політиків. Ці записи комусь вигідні у той чи інший період. Можливо, хтось із політиків видав сам, можливо, якась інша спецслужба. Спецслужби можуть вести прослуховання, але, що погано, не в інтересах національної безпеки, а з точки зору політичних замовлень. Силові структури у нас, на жаль, не відділені від політики, і їхніми керівниками стають політичні діячі.

Бі-Бі-Сі: Маємо допис від слухача у Сполучених Штатах, Дмитра, який запитує, чому люди з Партії регіонів досі живуть з вірою у фальшиву історію Радянського Союзу?

В.Сівкович: Не можна звинувачувати всю партію, в якій – кілька десятків вчених-істориків.

Бі-Бі-Сі: Але ваша партія не підтримувала визнання голодомору геноцидом.

В.Сівкович: Правильно вона робила. Я сам збирав у школі музей голодомору, але називати його геноцидом – це може потягти за собою політичні, юридичні, фінансові наслідки. Я не можу назвати це геноцидом, тому що геноцид – це чітке юридичне поняття.

Бі-Бі-Сі: Слухач – Євген Сидюк з Донецька – як ви оцінюєте можливість розколу в Партії Регіонів, і чи і надалі будуть забирати у депутатів картки для голосування?

В.Сівкович: На сьогоднішній день питання про кризу чи розкол в Партії регіонів не стоїть. Навпаки іде зміцнення структури, і в опозиції – сильніший той, у кого краща дисципліна. А картки – на суботу здаються вдіплвідальним за це у групі, а потім у понедок їх роздають.

Бі-Бі-Сі: Були повідомлення, що картки у депутів від Партії регіонів забирали, щоб вони не проголосували не так, як треба.

В.Сівкович: Це те так, журналісти можуть говорити, що завгодно.

Бі-Бі-Сі: Слухач – Василь – з Києва просить пояснити, чи є опозиційний Кабінет міністрів зареєстрованою громадською організацією і чи можна зареєструвати його на своє ім”я?

В.Сівкович: Можлиао, так. Але це екпертна рада партії, яку не треба реєструвати і узаконювати.

Бі-Бі-Сі: Слухачка Марія пише – ваша партія захищає Ахметова, якому треба порадити витрачати мільйони на поліпшення екології в регіоні. Яка роль Ахметова – найбагатшої людини в Україні – у вашій партії? Кажуть, що він не часто ходить на засідання Ради. Що він робить ?

В.Сівкович: Я не відслідковую, що робить Ахметов. Якщо він такий багатий. як ви кажете, то йому є чим зайнятися. А чи ходить, чи не ходить він у Верховну Раду – це проблема його.

Бі-Бі-Сі: А чи не потрібна присутність депутата для голосування?

В.Сівкович: Для голосування бюлетенями, руками – там потрібна присутність. Але приймає рішення, чи приходити у Верховну Раду, кожний депутат сам і відповідальність несе сам.

Бі-Бі-Сі: Слухач Сергій з Києва запитує, чи маєте ви плани очолити силове відомство?

В.Сівкович: Це проблема, тому що потрібно робити реформу правоохоронних органів. У нас іде дублювання дуже багатьох правоохоронних органів. Питання не в тому, хто міністр, а в тому, що немає єдиного політичного центру, який би взяв на себе ініціативу реформування. На протязі 3 років такі спроби ні до чого не привели. А стати міністром одного бажання мало – призначає президент Ющенко.

Бі-Бі-Сі: Ви запропонували, зокрема, законопроекти проти насильства проти дітей, розбещення неповнолітніх. Як вони пов”язані з такими проблемами. як виявлення фабрик порнографічних фільмів в Україні, як діти опиняються на вулицях?

В.Сівкович: Питання насилтьства проти дітей треба вводити в рамки Кримінального кодексу. В Радянському Союзі ці проблеми якимось чином були впорядковані. А в Україні після розвалу СРСР це ставало все гірше і гірше, грошей не вистачало для фінансування. Законодавство в цьому напрямку не розвивалося.

Бі-Бі-Сі: Запитання від слухача на лінії – Андрій, Тернопіль: чому в Росії переховують людей. яких підозрюють в отруєнні президента, чи вірите ви в казочки, що можна диктофоном записати під диваном сімсот годин розмов президента, і який відсоток людей в нинішній владі колишніх працівників КДБ?

В.Сівкович: По-перше, наша генпрокуратура таких запитів щодо людей в Росії офіційно не надсилала. По-друге, там не сімсот. а значно більше годин, думаю, вони виводитлися ві записувалися стаціонарно, на ком”ютері.
Щодо агентів, то якщо сказати чесно – то повинні бути. Тому що в Радянському Союзі структура КДБ була досить сильна, агентури було багато, була тотальна сліжка, відсоток цих людей був досить великий, і, я думаю, що нікуди вони не подівалися. Але, можу заспокоїти, що КДБ Радянського Союзу вже не існує, і ці люди вже не являються агентами якихось спецслужб. Щодо того, чи є агенти якихось інших країн в сьогоднішньому уряді, я думаю, що також є, бо на те і існують спецслужби, щоб мати агентуру в країні, в якій зацікавлена та чи інша держава.

Бі-Бі-Сі: Чи це становить реальну безпеку національній безпеці України?

В.Сівкович: Якщо агентами є досить високі посадові особи, від яких залежить безпека держави, то, звичайно, це становить небезпеку.

Бі-Бі-Сі: Але чи є такі?

В.Сівкович: Є, але їх уже треба називати не агентами…

You must be logged in to post a comment.