Влада і політики. Політичні новини Львова, України та світу

«…гроші повертаємо і – крапка!»

Як роздавали гроші: серцеві напади і щасливі вкладники.

Дочекалися – усе-таки вкладники Ощадбанку СРСР почали отримувати гроші в Ощадбанку України. Принаймні кияни.

Не зранку в п’ятницю 11 січня, як було обіцяно тим, хто зареєструвався 8 січня, а майже після четвертої по обіді, та все ж… Щоправда, жодні попередження – не створювати черг – не подіяли: люди продовжують штурмувати ощадбанківські філії. «Ми вже навчені гірким досвідом! А раптом завтра Юлю знімуть, а ми – без грошей залишимося?!» – обурювалися старенькі, створюючи немислимі стовпотворіння. Прагнучи чимскоріш отримати 1000 гривень, не гребують і рукоприкладством.

Нагадаємо, 9 січня на кількох телеканалах прем’єр пообіцяла: «…гроші повертаємо і – крапка!», додавши при цьому, що жодних проблем не буде – у чергах, мовляв, не стійте. Проте народ, почувши радісну звістку, цьому якраз і не повірив, натовпом узяв в облогу відділення Ощадбанку.

…Ранок 11 січня. Самісінький центр Києва. У відділенні Ощадбанку, що на Пушкінській, 45, двері зачинено, біля них – п’ятеро охоронців, а ще вчора був лише один. Так само збільшилася кількість охоронців у багатьох інших відділеннях. Містом увесь день курсують «інкасатори». Черги на вулицях перегороджують рух пішоходів. Зранку людям сказали: ідіть додому, грошей поки що немає, і коли будуть – не знаємо.

«Нікуди я не піду, – каже бабуся в сіренькому пальті. – Того разу, коли давали по 50 гривень, теж сказали – уже грошей немає! А потім через кілька годин давали! А тут же не 50 гривень – тисяча! Краще вже достояти, якщо не впаду». Частина людей таки пішла. Інші почали створювати нові списки.

«Будемо стояти. Хочу отримати ці гроші, якраз мені на зуби вистачить», – каже Станіслава Яківна, 68 років. Поряд з нею такого ж похилого віку чоловік.
«Юля сказала, що гроші будуть – нехай не обманюють! Це все спеціально роблять, аби потім сказати, що то вона винувата!» – закричав він. Ураз спалахує гарячий диспут стосовно нового уряду: шукають винуватців того, що старенькі люди змушені стояти і мерзнути годинами на морозі. Багато хто вважає – гроші треба отримувати чимскоріш, «поки Юлю не зняли».

Охоронець посміхається. Каже – книжка теж є: «У мене лишень часу немає на реєстрацію. Коли з’явиться – може, й піду».

Є й такі, що прийшли отримувати гроші за своїх родичів. Молоденька дівчина стоїть у кутку, нагортаючи на голову капюшон. «Я отримую гроші на свою книжку, гроші на неї мені клала бабуся. Не питайте нічого… Просто розумієте, це все прикро, що так з людьми завжди роблять… Просто гірко».

Войовничо налаштованих надто важко зупинити. Жінка поряд із дівчиною просто закричала: «Вони нас дурять! Працівники Ощадбанку! Я зранку чула, і чоловік додзвонився на гарячу лінію, сказали – гроші будуть сьогодні. Тож мені байдуже, я буду тут стояти, буду! І гроші свої отримаю!» – майже в сльозах жінка розвернулася і вибігла на вулицю.

Зі слів керуючого Печерським відділенням Ощадбанку Миколи Вишневського, було тяжко травмовано адміністратора відділення. «Їй пробили голову, коли вона вийшла сказати, що все буде в порядку і реєстрацію пройдуть усі. Ми викликали міліцію, вони допомогли, – каже він. – А в іншому філіалі, на Заньковецькій, 4, побили завідувачку відділення». Що викликає подив, у прес-службі управління заявляють: ніяких хуліганських дій міліцією не зафіксовано, а побиття двох робітників не підтвердили. «Ніяких звернень щодо хуліганських дій і побиття людей в Ощадбанках не було», – сказав нам керівник прес-служби главку МВС у Києві Володимир Поліщук.

У деяких містах наслідки виявилися ще гіршими: у Запоріжжі прямо під сходами відділення Ощадбанку помер дідусь. Не дочекався. У Харкові «швидка» забрала жінку з серцевим нападом. У Черкасах старенькій бабусі в натовпі перед дверима ощадкаси зламали ногу…

До слова, напередодні перших виплат ми побували в деяких відділеннях Ощадбанку в Києві. Ще декілька днів тому ніхто навіть і не думав, що потрібно кудись бігти стрімголов. Побачене просто шокувало. На обличчях людей можна було прочитати одне – страх і паніку. Страх спізнитися на потяг, який ось-ось поїде. Люди, які звикли до всього, раді будь-якій безплатній пачці солі, а тут уже зовсім збожеволіли!

Проте понад усе нас вразили черги, ні – чержища, у центрі столиці. Хрещатик, Пушкінська, Володимирська… Жах!

Передчуваючи щось недобре, багато хто, зареєструвавшись, до кас спішити не збирається. Мовляв, нехай ажіотаж вщухне, тоді й прийдемо – нікуди гроші не дінуться. «Гірко стає на душі від однієї думки – від такої допомоги можуть постраждати безпосередньо самі люди»,– жаліється Євген Васильович, 82 роки.

Зараз у чергах просто концентрат агресивно налаштованих людей, які бояться, що гроші або закінчаться, або новий уряд зникне чи передумає.

У реєстрації, до речі, можуть і відмовити. Річ у тім, що виплати можуть отримати лише по компенсаційним книжкам, оформленим до січня 1992 года. Але й тут обіцяють допомогти – додаткове оформлення документів потребує приблизно 40 хвилин, запевняє керуючий Ощадбанком.

«Рахунки старі – необхідно піднімати, перевіряти, але це можливо. Також вирішується питання зі спадкоємством або ж заповітом. Навіть якщо книжку загублено або вона належала бабусі, яка померла, – усе це можна підняти і поновити, а для цього потрібно прийти до відділення Ощадбанку і написати заяву. Це досить тривалі у часі операції, та гроші виплатять – термін реєстрації необмежений. Жодних округлень не робитимуть: якщо на рахунку понад 1000 гривень – решта залишається. Зараз одна проблема – шалена кількість людей. Приносять по 40 книжок, суми на них сягають мільйонів», – розповів нам Вишневський.

Тим, у кого книжка оформлена у відділенні іншого району чи міста, доведеться писати спеціальну заяву, аби книжку перевели – тільки після цього зроблять виплату. Для цього їхати туди не варто – радять в Ощадбанку.

До речі, рахуючи ще не одержані гроші, розумні вже здогадалися, як можна на одну книжку отримати кілька тисяч. Якщо є спадок, то варто його розподілити між рідними – і кожен із них може отримати по тисячі.

You must be logged in to post a comment.